Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

Aktoriai G. Savickas ir A. Sakalauskas ragina atsargiai elgtis prie aukštos įtampos laidų
2016-04-18

Aktoriai G. Savickas ir A. Sakalauskas ragina atsargiai elgtis prie aukštos įtampos laidų

Leisdami laiką lauke esame įpratę prie elektros perdavimo oro linijų, susiliejusių su kraštovaizdžiu, todėl  jų dažnai nepastebime. Aktoriai Giedrius Savickas ir Arūnas Sakalauskas tapo informacinės kampanijos „9 gyvybes turi tik katės“ veidais ir ragina visuomenę saugiai elgtis prie aukštos įtampos laidų. Kampanija siekiama priminti, kad į Eifelio bokštą panašios atramos ir aukštos įtampos elektros laidai kelia pavojų žmogaus gyvybei ir turtui. 
 
Filmukai:
Penkiuose šmaikščiuose filmukuose aktoriai demonstruoja, kaip reikia saugiai elgtis prie aukštos įtampos įrenginių. Besifilmuojant visai filmavimo komandai taip pat reikėjo išklausyti saugumo instruktažą. Po jos aktoriai net šiek tiek baiminosi įžengti į 110 kV įtampos transformatorių pastotę, kur vyko filmavimas. 
 
„Ne kartą teko praeiti tokias aptvertas teritorijas, tačiau nebūčiau pagalvojęs, kad čia taip pavojinga. Besibaigiant filmavimui, supratau, kad šiuos filmukus turi pamatyti kiekvienas, nes grėsmė gyvybei gali kilti netgi žvejojant. Gal mūsų suvaidintos situacijos iš pirmo žvilgsnio ir atrodo juokingos, tačiau jos vaizduoja, kaip gerai nepagalvojus galima pakliūti į labai pavojingą padėtį“, – įspūdžiais dalinosi Giedrius Savickas.
 
Pasak Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos pirmininko ir generalinio direktoriaus Daivio Virbicko, situacijos filmukams buvo parinktos pagal dažniausiai pasitaikančius nesaugaus elgesio pavyzdžius: neatsargi žvejyba prie aukštos įtampos linijų, elgesys prie nutrūkusio laido, darbai su aukštesne nei leistina sunkiąja technika po elektros oro linijomis, draudimo patekti į elektros pastočių teritoriją nepaisymas. 
 
„Pastebime tendenciją, kad kiekvienais metais nutinka panašių nelaimių, kurių būtų galima išvengti, laikantis saugaus elgesio taisyklių. Mūsų darbuotojai atsimena neįtikėtinų istorijų, pavyzdžiui, kai žmogus lipdamas į atramą norėjo paklausyti, „kaip kalba elektra“, ar į draudžiamą zoną ėjo pasiimti pamestų daiktų. Būtina atsiminti, kad toks elgesys gali baigtis mirtimi, nes elektra trenkia per atstumą“, – pasakojo D. Virbickas.
 
Pasak D. Virbicko,  aukštos įtampos elektros instaliacija teka šimtus kartų stipresnė srovė nei naudojama buityje, todėl elektros iškrova gali įvykti ir neprilietus įrenginio ar laido. Per 2015 m. „Litgrid“ užfiksavo 9 įvykius, kurie atsitiko dėl žmonių neatsargaus elgesio. 
 
Pernai Klaipėdos konteinerių terminale neatsargus vairuotojas važiavo su pakelta strėle, kuri užkabino ir nutraukė vienintelę elektrą Neringai tiekiančią liniją. Beveik 3 tūkst. gyventojų be elektros buvo 54 minutes – tiek truko atstatyti elektros perdavimą. 
 
Dažnai nemalonumui nutinka kertant medį netoli linijos. Kartais žmonės neįvertina atstumo iki linijos arba į kurią pusę virs medis. Miškininkams, žemės savininkams, įmonėms ir organizacijoms, tvarkantiems teritorijas prie oro linijų ir jų apsaugos zonose, „Litgrid“ vadovas D. Virbickas primena, kad kertant medžius šalia aukštos įtampos įrenginių, kaip ir daugeliui kitų darbų, būtinas „Litgrid“ leidimas. Toks leidimas užtikrins kokybiškai atliktą darbą, žmonių saugumą ir apsaugos techniką nuo sugedimų. 
 
Nutikus bet kokiam incidentui šalia oro linijų, reikia kuo skubiau skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112.
 
Į viršų