Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2015-05-08

Patikimam elektros tinklui – griežti kokybės reikalavimai

Elektros tiekimo patikimumas priklauso nuo patikimo perdavimo tinklo įrenginių darbo ir jų techninės būklės. Todėl tam, kad elektra vartotojus pasiektų saugiai ir patikimai, šiuos įrenginius būtina nuolat prižiūrėti ir atnaujinti. Atsakingai valdydamas jam patikėtą valstybės infrastruktūrą, prižiūrėdamas esamą tinklą, planuodamas jo plėtrą, elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ siekia, kad visi šie procesai būtų vykdomi saugiai ir kokybiškai.
 
„Aukštosios įtampos elektros tinklas – tai sudėtinga ir pavojinga infrastruktūra. Dirbant greta šių įrenginių būtina elgtis ypač atsakingai, todėl negalimi jokie kompromisai nei dėl darbo saugos taisyklių, nei dėl kokybės reikalavimų. Nuo to, kaip šių taisyklių laikomasi, priklauso tiek tinklą rekonstruojančių darbuotojų saugumas, tiek tinklo veikimo patikimumas jau baigus darbus,“ – sako Vidmantas Grušas, „Litgrid“ valdybos narys ir Perdavimo tinklo departamento direktorius.
 
Kasmet atliekamos oro linijų apžiūros, kurių metu nustatoma, ar linija ir jos įrenginiai nepažeisti ir nepasenę, ar jų netrukdo per aukštai užaugę medžiai ir krūmai. Aptikus defektų, planuojami remonto darbai. 
Daugiau nei pusė šalies perdavimo tinklo statyta prieš 46 metus, todėl kasmet nuosekliai planuojamos tinklo rekonstrukcijos. Per metus pradedami 5-6 tinklo rekonstrukcijų projektai ir maždaug tiek pat baigiama. Vien šiuo metu rekonstruojamos 26 transformatorių pastotės ir skirstyklos, darbai vyksta ir oro linijų atkarpose.
 
Kada pradėti įrenginių rekonstrukcijas, „Litgrid“ planuoja pagal specialią metodiką, kurioje atsižvelgiama į faktinę įrenginių būklę: taip investicijos nukreipiamos ten, kur jų labiausiai reikia ir užtikrinamas tinklo patikimumas.
Visus elektros perdavimo tinklo rekonstrukcijų ir eksploatacijos darbus atlieka „Litgrid“ rangovai – įmonės, laimėjusios viešųjų pirkimų konkursus. Šiuo metu įvairius tinklo rekonstrukcijos darbus pagal tokias sutartis atlieka 11 įmonių, tinklo priežiūra ir eksploatacija rūpinasi 12 įmonių.
 
Jų atliekamų darbų kokybę ir saugą reguliariai prižiūri „Litgrid“ specialistai. Per 2014 metus ir keturis šių metų mėnesius iš viso surengti 58 darbų saugos patikrinimai. Trečdalyje tikrintų objektų nerasta jokių pažeidimų.
Specialistai tikrino visas rekonstruojamas transformatorių pastotes bei skirstyklas, taip pat rekonstruojamas ir statomas oro linijų atkarpas. Darbų sauga tikrinta ir rangovams atliekant oro linijų apžiūras ar remontą. Kai kurie rangovų prižiūrimi objektai tikrinti po keletą kartų. Per 58 atliktus patikrinimus iš viso nustatyti 62 saugos darbe pažeidimai.
 
Rangovai buvo įpareigoti pašalinti kai kuriuos kokybės trūkumus vykdomuose statybos darbuose. „Vienoje iš rekonstruojamų skirstyklų radus nekokybiškai sudėtus pamatus, darbai statybvietėje buvo sustabdyti tol, kol visi 208 jau sudėti pamatai buvo pakeisti naujais sertifikuotais kokybiškais pamatais“, - sakė V. Grušas.
 
Patikrinimų metu užfiksuotos pažeistos darbo organizavimo taisyklės, pavyzdžiui, netinkamai užpildyti nurodymai dėl darbų veikiančiuose elektros įrenginiuose, statybvietė netinkamai aptverta, darbai vykdyti didesnėje teritorijoje nei planuota arba darbo vietoje nebuvo atsakingų darbuotojų.
 
Kitais atvejais rasta techninių pažeidimų, pavyzdžiui, darbuotojai nedėvėjo asmeninių apsauginių priemonių, su mechanizmais dirbo nesaugiai, nebuvo atlikti reikiami įžeminimai darbui veikiančiuose elektros įrenginiuose.
Darbų saugos ir kokybės reikalavimų nesilaikę rangovai visais atvejais sulaukia drausminių priemonių - nuo įspėjimų iki baudų. Kai kuriais atvejais „Litgrid“ turi stabdyti rangovų darbus tol, kol pažeidimai pašalinami. Tam, kad pažeidimai nepasikartotų, kreipiamasi į rangovų įmonių vadovus, reikalaujant įmonėse imtis jų išvengti padedančių sisteminių pakeitimų.
 
Perdavimo tinklas statomas ir rekonstruojamas taip, kad tarnautų dešimtmečius, todėl darbų kokybė privalo būti garantuota. Galiojantys griežti darbų saugos ir kokybės reikalavimai svarbūs ir rangovams, nes būtent jų laikymasis padeda užtikrinti, kad su pavojinga elektros energetikos infrastruktūra dirbantys darbuotojai išlieka saugūs.
 
Į viršų