Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

Atidarius elektros biržą Latvijoje sujungtos Baltijos valstybių elektros rinkos
2013-06-03

Atidarius elektros biržą Latvijoje sujungtos Baltijos valstybių elektros rinkos

 
Šiandien sėkmingai atidaryta elektros biržos „Nord Pool Spot“ prekybos zona Latvijoje. Visiška Lietuvos, Latvijos ir Estijos integracija į Europos Sąjungos (ES) elektros energijos tinklus ir rinkas yra svarbus ilgalaikis Baltijos šalių, taip pat ir ES tikslas.
 
Nuo 2013 m. birželio 3 dienos visa elektros energijos perdavimo galia tarp Estijos ir Latvijos bei Latvijos ir Lietuvos yra perduodama „Nord Pool Spot“ biržai, kuri ją optimaliai paskirsto tarp Baltijos šalių. Taip užtikrinama maksimali nauda Baltijos šalių elektros rinkos dalyviams.
 
Virgilijus Poderys, Lietuvos elektros energijos sistemos operatoriaus „Litgrid“ vadovas, sveikina Latvijos prekybos zonos atidarymą: „Tai didelis žingsnis, kuriant bendrą Baltijos ir Šiaurės šalių elektros rinką. Jis ne tik panaikina Lietuvos prekybos zonos izoliaciją ir kai kuriuos nelogiškus elektros srautus Baltijos šalių rinkoje, bet ir didina elektros rinkos likvidumą.“
 
Komentuodamas Latvijos prekybos zonos atidarymą „Nord Pool Spot“ vadovas Mikael Lundin sakė: „Nuo 2007-ųjų glaudžiai dirbome su Baltijos regiono šalimis, kad padėtume joms atidaryti vietines elektros biržas ir sujungti jas su Šiaurės šalių elektros birža. Pasiekėme reikšmingų rezultatų ir, atidarius Latvijos prekybos zoną, visos trys Baltijos šalys žengė paskutinį žingsnį integracijos į Šiaurės šalių rinkas link, ko jos ir siekė.“
 
Latvijos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Augstsprieguma tīkls“ vadovas Varis Boks pabrėžia, kad pasiektas pirmas ir svarbiausias Baltijos elektros energijos rinkos tikslas – integracija: „Sunkus darbas ir glaudus bendradarbiavimas tarp „Augstsprieguma tīkls“, „Nord Pool Spot“, Latvijos valdžios įstaigų ir mūsų kolegų Estijos bei Lietuvos elektros perdavimo sistemų operatorių lėmė rinkų integracijos proceso sėkmę. Jau dabar planuojame ateitį, kaip dar veiksmingiau sujungti Baltijos šalių elektros rinkas.“
 
„Latvijos integracija į „Nord Pool Spot“ užtikrina vienodas žaidimo sąlygas visiems rinkos dalyviams nuo Šiaurės iki Baltijos šalių, taip pat didina rinkos skaidrumą“, – sako Taavi Veskimägi, Estijos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Elering“ valdybos pirmininkas.
 
Elektros kaina pirmąją prekybos Latvijoje dieną buvo 46,51 EUR/MWh (16 ct/kWh), prekybos apimtis siekė apie 5,5 GWh. Prekybos elektros biržoje sutartis yra pasirašę 5 rinkos dalyviai.
 
Lietuvoje elektros birža veikia nuo 2010 m., pernai birželį atidaryta „Nord Pool Spot“ Lietuvos prekybos zona. Vidutinė didmeninė elektros kaina biržoje atidarius „Nord Pool Spot“ prekybos Lietuvoje zoną yra stabili ir  siekia apie 15,5 ct/kWh.
Į viršų