Naujienos

2024-03-21

„Litgrid“ įsigijo ir išbandė elektros perdavimo linijų avarinio atstatymo sistemą

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ įsigijo elektros perdavimo oro linijų avarinio atstatymo sistemą. Nesunkiai transportuojama modulinė sistema leidžia greičiau atstatyti pažeistą liniją ir užtikrinti elektros energijos perdavimą. Šią savaitę bendrovės specialistai kartu su instruktoriais ir oro linijų statybų rangovais gilino teorines žinias ir jas pritaikė praktiškai. Treniruočių metu sėkmingai įrengti pamatai, sumontuotos ir iškeltos laikinosios oro linijų atramos.     
 
„Elektros tiekimo patikimumas yra viena svarbiausių mūsų veiklos dalių, todėl ruošiamės visiems galimiems atvejams ir sėkmingai išbandėme avarinio linijų atkūrimo sistemą. Pasitaiko atvejų, kai dėl išorinio mechaninio poveikio ar gamtos stichijų būna apgadinamos aukštos įtampos oro linijų atramos ir taip sutrikdomas elektros tiekimas. Elektros perdavimo linijos atstatymui reikalinga įranga ir, svarbiausia, mūsų specialistų žinios, padės sparčiau atkurti elektros perdavimą įvykus netikėtam incidentui“, – teigia Rokas Masiulis, „Litgrid“ vadovas.
 
 
Keturias dienas Alytaus rajone trukusių treniruočių metu „Litgrid“ Infrastruktūros priežiūros centro linijų inžinieriai kartu su „Litgrid“ oro linijų rangovais ir bendrovės „DNV Netherlands“ instruktoriais sėkmingai treniravosi montuoti elektros perdavimo oro linijų avarinio atstatymo sistemas.
 
Mokymų metu įrengti atramų pamatai, surinktos  atramos ir naudojant hidraulinę sistemą atramos pakeltos į reikiamą aukštį, sumontuoti izoliatoriai.
 
Sistemą sudaro iš cinkuoto plieno modulių pagamintos konstrukcijos, izoliatoriai  ir laidų tvirtinimo priedai. Visos laikinos atramos konstrukcijos, reikalingos detalės, surinkimo įranga ir įrankiai telpa į standartinį jūrinį konteinerį, tai palengvina jos transportavimą į įvykio vietą.
 
 
„Svarbu, kad naudojant šią technologiją oro linijos atstatymui reikalinga atrama įrengiama nenaudojant krano ir gali būti aukštesnė nei 40 m, todėl galima greičiau atkurti elektros tiekimą. Jei pažeista viena stacionari atrama, su nauja sistema elektros energijos tiekimą aukštos įtampos linija galėsime atkurti per 24–32 valandas. Palyginti, laukiant, kol bus pagamintos ir pristatytos oro linijų atramos, tinklo atstatymo darbai truktų 32–38 savaites“, – sako Valdas Bancevičius, „Litgrid“ Infrastruktūros priežiūros centro vadovas.
 
 
Įsigyta avarinio atstatymo sistemos komponentų, kurių dėka galima atstatyti po 2 kilometrus 330–400 kV ir 2 kilometrus 110 kV įtampos oro linijų.
 
Modulinė oro linijų avarinio atkūrimo sistema taip pat gali būti naudojama įrengti laikinas linijų atkarpas, kai atliekami aukštos įtampos tinklo remonto darbai ir būtina užtikrinti elektros tiekimą gyventojams ir verslams ar priimti elektros energiją iš generuojančio šaltinio.
 
 
„Litgrid“ taip pat kaupia ir įprastų atramų rezervą, tačiau tokių atramų montavimas avarinėmis situacijomis gali būti nepakankamai greitas, be to, jį gali trukdyti sunkiasvorio transporto privažiavimo ir montavimo iššūkiai atokiose vietovėse. Įprastos atramos įrengimas pelkėtoje vietovėje gali užtrukti kelias savaites, o tam tikrais atvejais yra įmanomas tik tada, kai žemė įšalusi.
 
Avarinę oro linijų atstatymo sistemą ir mokymus tiekia Nyderlandų bendrovė „DNV Netherlands“. Sutarties vertė siekia 1,16 mln. Eur