Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Birželį remontai atrišo rankas brangesnės elektros gamintojams
2016-07-14

Birželį remontai atrišo rankas brangesnės elektros gamintojams

Prasidėjus intensyviam elektros perdavimo linijų ir elektrinių planinių remontų laikotarpiui, vidutinė elektros rinkos kaina kilo visame Baltijos jūros regione. „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje birželio kaina buvo 40,5 eurų už megavatvalandę (EUR/MWh). Palyginti su geguže, kaina paaugo 23 proc., tačiau tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais kaina buvo 5 proc. didesnė. 
 
 
Birželį Lietuva importavo 73 proc. suvartotos elektros. Importas iš Latvijos, Estijos ir Suomijos mažėjo penktadaliu ir sudarė 41 proc. viso importo, o importas iš trečiųjų šalių išaugo beveik dvigubai ir sudarė trečdalį importuojamos elektros. 
Per jungtį „NordBalt“ į Lietuvą pateko beveik ketvirtadalis visos importuotos elektros. Elektros srautas iš Švedijos praėjusį mėnesį buvo beveik per pusę mažesnis nei gegužę. Birželio paskutinėmis savaitėmis atlikus visus numatytus bandymus, pasirašyti dokumentai dėl jungties bandomojo darbo pabaigos. „NordBalt“ jungtis veikia normaliu režimu.
 
Birželį elektros linijų remontai kaimyninėse šalyse atvėrė galimybę Lietuvos elektros gamintojams diktuoti sąlygas rinkoje. Palyginti su geguže, gamyba augo beveik pusantro karto, vien Lietuvos elektrinė pagamino tris kartus daugiau elektros nei gegužę. Jos pagaminta elektra sudarė 36 proc. vietinės gamybos, 35 proc. elektros pagamino hidroelektrinės, o 26 proc. – vėjo elektrinės.  
 
Skandinavijos šalių prekybos zonose birželio vidutinė elektros kaina augo 14 proc. iki 27 EUR/MWh. Švedijoje ketvirtojoje prekybos zonoje kaina kilo 42 proc. ir pasiekė 34 EUR/MWh. Per birželį Švedijoje buvo remontuojamos penkios atominės elektrinės bei smuko hidroelektrinių gamyba, todėl suminė gamyba Švedijoje sumažėjo beveik ketvirtadaliu. Be to, vyko planiniai jungčių tarp Švedijos ir Norvegijos remontai ir švedai mažiau importavo iš mažiausias kainas regione turinčios kaimynės. 
Aukštesnės kainos persimetė ir į Suomiją, kurioje birželio vidurkis siekė 35 EUR/MWh. Be to, suomiai didžiąją mėnesio dalį remontavo vieną iš dviejų atominių jėgainių. Aukštesnėmis kainomis regione pasinaudojo Estijos gamintojai – jų gamyba augo 6 proc. Vidutinė kaina Estijoje buvo 36 EUR/MWh, 28 proc. didesnė nei gegužę. 
 
Iš regiono valstybių sudėtingiausias mėnuo buvo Lenkijai. Antroje birželio pusėje pakilus oro temperatūrai, šoktelėjo vartojimas, o anglimi ir lignitu kūrenamos elektrinės turėjo mažinti gamybą siekdamos užtikrinti patikimą aušinimo sistemų veikimą. Vidutinė kaina siekė 46 EUR/MWh, trečdaliu aukštesnė nei gegužę. 
 
Vokietijoje kaina augo 23 proc. iki 28 EUR/MWh. Didžiausią įtaką tam turėjo 43 proc. smukusi vėjo elektrinių gamyba. Tuo tarpu atominės elektrinės pagamino 27 proc. daugiau nei gegužę. 
 
Į viršų