Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

2016-06-27

Baltijos šalių gamintojai pasinaudojo mažesne šiaurietiškos elektros pasiūla

Praėjusią savaitę, birželio 20-26 d., vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje buvo 44,7 eurai už megavatvalandę (EUR/MWh). Palyginti su ankstesne savaite, kaina buvo beveik ketvirtadaliu, o palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu – 13 proc. didesnė. 
 
Lietuva importavo beveik tris ketvirtadalius suvartotos elektros. 38 proc. elektros  importuota iš Latvijos, Estijos, Suomijos, 26 proc. iš Švedijos, o likusi dalis – iš trečiųjų šalių. Lyginant su praėjusia savaite, Lietuvoje vėjo elektrinių gamyba mažėjo per pusę. Šiluminės elektrinė pagamino 30 proc., o Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė – pusantro karto daugiau. 
 
Aukštos kainos Baltijos šalių elektros rinkose pradėjo formuotis jau praėjusios savaitės pradžioje, kai netikėtai vienai dienai atsijungė 650 MW galios jungtis tarp Estijos ir Suomijos „Estlink-2“ ir elektros pasiūla iš Skandinavijos šalių smarkiai sumažėjo. Susidariusią padėtį Lietuvos ir Latvijos gamintojai išnaudojo užsitikrindami palankias elektros pardavimo kainas rinkoje. Praėjusį trečiadienį vidutinė kaina Lietuvos ir Latvijos prekybos zonose buvo 64,1 EUR/MWh, o maksimali valandinė kaina siekė 150 EUR/MWh. Tuo pat metu kainos Lenkijoje buvo dar didesnės, maksimali valandinė kaina siekė 221 EUR/MWh, todėl vyravo elektros srautas į Lenkiją. Nuo birželio 24 d. rinkoje prekiaujama Lietuvos-Švedijos jungtimi „NordBalt“ perduodama elektra. 
 
Šiandien, birželio 27 d., visame Baltijos jūros regione susidarė aukštos kainos. Švedijoje, Suomijoje ir Baltijos šalyse vidutinė elektros kaina siekia 54,2 EUR/MWh, o Lenkijoje – 56 EUR/MWh. Mažesnė elektros pasiūla formavosi dėl sumenkusios vėjo gamybos regione ir dviejų nedirbančių atominių elektrinių Švedijoje. 
 
Birželio 20-26 d. importui į Lietuvą tarptautinių Lietuvos-Latvijos jungčių pralaidumas vidutiniškai buvo išnaudojamas 34 proc., Lietuvos-Baltarusijos – 44 proc., o Lietuvos-Švedijos – 90 proc. Tarptautinių Latvijos-Estijos elektros jungčių pralaidumas elektros srautui iš Estijos į Latviją vidutiniškai buvo išnaudojamas 87 proc. Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 68 proc. 
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje „Urgent market messages“ (skubūs rinkos pranešimai).
 
Į viršų