2025-02-05
Artėjant sinchronizacijai su kontinentine Europa pradėjo veikti Baltijos šalių balansavimo pajėgumų rinka
Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“, „Augstsprieguma tīkls“ ir „Elering“ praneša apie Baltijos šalių balansavimo pajėgumų rinkos startą. Naujoji rinka užtikrins rezervinius pajėgumus, reikalingus sistemos balansavimui ir dažnio valdymui po to, kai Baltijos šalių elektros sistemos atsijungs nuo Rusijos kontroliuojamos IPS / UPS sistemos ir šį savaitgalį sinchronizuosis su kontinentine Europa.
„Glaudžiai bendradarbiaujame įgyvendindami Baltijos šalių sinchronizaciją ir užtikrindami sistemos stabilumą bei patikimumą atsijungimo nuo IPS / UPS, izoliuoto darbo ir prisijungimo prie Kontinentinės Europos sinchroninės zonos metu. Sėkmingas Baltijos šalių balansavimo pajėgumų rinkos paleidimas sudaro sąlygas mums įsigyti sistemos veikimui būtinas balansavimo paslaugas“, – sako Donatas Matelionis, „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas.
Pirmieji aukcionai Baltijos balansavimo pajėgumų rinkoje įvyko antradienį. Perdavimo sistemos operatorės iš rinkos dalyvių jau įsigijo pajėgumus kiekvienam šios paros laikotarpiui. Rinką šiuo metu sudaro dažnio palaikymo rezervo (frequency containment reserve, FCR) ir rankinio dažnio atkūrimo rezervo (manual frequency restoration reserve, mFRR) paslaugos. Baltijos šalių operatorės įsigijo 1257 MW bendro balansavimo pajėgumo kiekvienam laikotarpiui, įskaitant 29 MW FCR, 730 MW mFRR (reguliavimui aukštyn) ir 498 MW mFRR (reguliavimui žemyn).
Tarpzoniniai pralaidumai yra paskirstomi balansavimo pajėgumų mainams ir rezervų pasidalijimui pagal Baltijos operatorių paskelbtą metodiką, atsižvelgiant į Europos balansavimo gaires.
Automatinio dažnio atkūrimo rezervo (aFRR) pajėgumai artimiausiu metu nebus perkami, nes prisijungimas prie aFRR balansavimo energijos mainų platformos PICASSO buvo atidėtas dėl techninių priežasčių, kurių Baltijos šalių operatorės negali kontroliuoti. Kol nebus pradėti aFRR balansavimo energijos mainai, Baltijos šalių operatorės įsigys reikiamus FRR pajėgumus mFRR forma, kad užtikrintų saugų ir stabilų elektros sistemų darbą. Šis sprendimas neturi neigiamos įtakos sinchronizacijos procesui ir tinklo stabilumui prisijungus prie Kontinentinės Europos sinchroninės zonos.
Balansavimo pajėgumai yra perdavimo sistemos operatorės perkama paslauga, skirta elektros sistemos tinklo balansavimui. „Litgrid“ kiekvieną parą rengia aukcionus, kuriuose iš balansavimo paslaugų teikėjų pateiktų pasiūlymų užsako balansavimo pajėgumus rytojaus dienai. Esant poreikiui, perdavimo sistemos operatorė panaudoja užsakytus balansavimo pajėgumus sistemos nuokrypių valdymui ir tinklo dažnio reguliavimui.
Iš viso balansavimo pajėgumų rinkos poreikis Baltijos šalyse 2025 metais sieks apie 1500 MW. Prognozuojama, kad balansavimo pajėgumų poreikis didės augant atsinaujinančių energijos išteklių gamybai ir didėjant gaminančių vartotojų skaičiui.
Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS / UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Sinchronizacija – susijungimas su kontinentine Europa – užtikrins nepriklausomą, stabilų ir patikimą Baltijos šalių elektros sistemų valdymą ir prisidės prie viso regiono energetinio saugumo.
2025 m. vasario 8 d. Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatorės atjungs Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros energetikos sistemas nuo Rusijos valdomos IPS / UPS sistemos ir pradės bendrą izoliuoto darbo bandymą. Pasibaigus bandymui 2025 m. vasario 9 d. Baltijos šalių elektros energetikos sistemos bus sinchronizuotos su kontinentinės Europos tinklais.
Sinchronizacija padidins Europos elektros sistemų ir rinkų integraciją, sudarys sąlygas Baltijos šalių elektros sistemoms veikti pagal bendras ir aiškias Europos taisykles.
Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorių įgyvendinami sinchronizacijos projektai iš dalies finansuojami Europos Sąjungos lėšomis iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės.
