Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2020-06-08

Elektros kaina praėjusią savaitę augo 34%

Nors praėjusią savaitę elektros kaina Lietuvoje augo daugiau nei trečdaliu, pigi elektra Skandinavijoje vis dar palaiko palyginti žemas elektros kainas regione. Lietuva apsirūpino beveik puse jai reikalingos elektros. Pirmą kartą nuo 2013 m. iš Lietuvos buvo eksportuojama elektros energija į Baltarusiją.
Birželio 1 – 7 d. vidutinė elektros kaina Lietuvoje, palyginti su savaite prieš tai, augo 34 % ir siekė 29,7 EUR/MWh. Tokia pat vidutinė kaina formavosi ir Latvijoje bei Estijoje.
Kainos augimui didžiausią įtaką darė sumažėjusi vėjo generacija visame regione. Nepaisant išaugusių savaitės kainų palankios meteorologinės sąlygos Šiaurės šalyse toliau mažina elektros kainą visame regione, kuri laikosi žemiau 30EUR/MWh ribos, o vyraujant pigesniems naftos ir dujų kainoms, vietinės šiluminės elektrinės tampa konkurencingesnės.
„Praėjusią savaitę pirmą kartą nuo 2013 m. iš Lietuvos į Baltarusiją buvo eksportuojama  elektros energija. Ji sudarė beveik 12% prekybos srauto per Lietuvos-Baltarusijos pjūvį“, - sako Liutauras Varanavičius, elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Strategijos departamento vadovas.
Tiesa, eksportu užsiėmė vienas tiekėjas, o elektros mainai dėl nesusietų rinkų (angl. non-coupled markets) buvo abipusiai – elektra iš Baltarusijos buvo ir importuojama, ir į ją eksportuojama vienu metu.
„Nebūtų tikslu sakyti, kad taip buvo eksportuojama pigi skandinaviška elektra, nes srautas į Baltarusiją išliko ir sutrikus „NordBalt“ veiklai“, - pastebi L. Varanavičius.
Bendras elektros srautas iš Lietuvos augo 15%. 84 % elektros eksportuota per „LitPol Link“, 10% per Latvijos pjūvį ir 6% į Baltarusiją.
Lietuvoje elektros suvartojimas sumažėjo 1%, o vietinė elektros gamyba išaugo 13%. Pastaroji užtikrino 48% šalies elektros energijos poreikio - buvo pagaminta 101 GWh elektros energijos, o suvartota - 212 GWh.
Šiluminės elektrinės pagamino 42 %, vėjo jėgainės – 20 %, hidroelektrinės 19 % šalyje pagamintos elektros, kitos elektrinės pridėjo dar 19 %. Didžiausias – 31 % - augimas fiksuotas hidroelektrinių gamyboje, o šiluminės elektrinės gamino 28% daugiau. Elektros gamyba vėjo elektrinėse buvo 23 % mažesnė, nei prieš savaitę.
56 % mūsų šalies elektros energijos poreikio buvo užtikrinta importuota elektros energija, o bendras importo srautas mažėjo 2 %. 59 % elektros buvo importuota iš Švedijos per „NordBalt“ jungtį, 20% - iš trečiųjų šalių, 13% buvo importuoti per sieną su Latvija. Likę 8% importo atkeliavo per „LitPol Link“ jungtį su Lenkija.
Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos „LitPol Link“ jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 43%, o Lietuvos kryptimi 10%. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 91%, o Švedijos kryptimi – 0%.
 
Į viršų