Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Rugsėjį elektros rinkoje vyravo ramybė
2016-10-13

Rugsėjį elektros rinkoje vyravo ramybė

Rugsėjį „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje elektros kaina išliko nepakitusi – 34 eurai už megavatvalandę (EUR/MWh). Palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu, kaina buvo beveik ketvirtadaliu mažesnė. 
 
Viena iš pagrindinių stabilios kainos priežasčių buvo nepertraukiamas elektros importas per „NordBalt“ jungtį. Pirmąjį rudens mėnesį į Lietuvą importuota 85 proc. suvartotos elektros, 38 proc. – iš Švedijos, 30 proc. – iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, o likusi dalis – iš trečiųjų šalių.
 
Palyginti su rugpjūčiu, gamyba Lietuvoje išaugo 77 proc., vien Lietuvos elektrinė pagamino beveik penkis kartus daugiau elektros. Hidroelektrinių gamyba sudarė 41 proc. visos gamybos, o vėjo jėgainių – 22 proc. 
 
Išsami elektros rinkos apžvalga yra čia.
 
„Nord Pool“ biržos Skandinavijos prekybos zonoje kainos visą mėnesį taip pat buvo stabilios ir siekė 25,2 EUR/MWh. Švedijos ketvirtojoje prekybos zonoje dėl sumažėjusios vėjo elektrinių gamybos kaina šiek tiek ūgtelėjo iki 30 EUR/MWh, o Suomijoje ji augo 4 proc. iki 32,5 EUR/MWh. 
 
Estijos prekybos zonoje kaina taip pat kilo 3 proc. Dėl vidinio tinklo remonto Estijos eksportas  į Suomiją smuko daugiau nei penktadaliu, o importas augo beveik dviem trečdaliais. 
 
Vokietijoje rugsėjį importas iš kaimyninių šalių išaugo beveik du kartus. Pastebimai smuko atsinaujinančios energijos išteklius naudojančių elektrinių gamyba – hidroelektrinės pagamino pusantro karto mažiau, vėjo elektrinės – 12 proc., o saulės – 19 proc. Praėjusį mėnesį Vokietijoje elektros kaina augo 8 proc. iki 30,5 EUR/MWh.
 
Baltijos jūros regione didžiausias elektros kainų šuolis buvo Lenkijoje. Dešimtadalio kainos augimui iki 36 EUR/MWh didžiausią įtaką turėjo smukusi vėjo gamyba ir perdavimo tinklo priežiūros darbai. 
 
Praėjusią savaitę, spalio 3-9 d., spustelėjus šaltukui ir pradėjus šildymo sezoną elektros poreikis Baltijos šalyse išaugo dešimtadaliu. Lietuvos prekybos zonoje elektros kaina augo 15 proc. iki 37,8 EUR/MWh. Lietuva importavo tris ketvirtadalius suvartotos elektros, pusė jos importuota iš Švedijos, 11 proc. iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, likusi dalis – iš trečiųjų šalių. Spalio 10 d. atsijungus vienam „Ringhals“ atominės elektrinės blokui, sumažėjus hidroelektrinių pasiūlai, smukus vėjo elektrinių gamybai ir pakilus vartojimui Švedijoje vidutinė paros kaina šoko iki 48 EUR/MWh. Aukštesnę nei įprasta kaina švedai formavo ir kaimyninėse regiono valstybėse – Baltijos šalyse ir Suomijoje. Lenkijoje vidutinė paros kaina ūgtelėjo iki 75,5 EUR/MWh dėl sumažėjusios elektros pasiūlos ir padidėjusio poreikio.
 
Į viršų