Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sinchronizacija

Titulinis puslapis > Sinchronizacija > Sinchronizacijos projektai > Automatinio generacijos valdymo sistemos įdiegimas

Automatinio generacijos valdymo sistemos įdiegimas

Statusas: projekto planavimas.
Projekto tikslas
 
Automatiškai aktyvuoti galios rezervus ir atkurti sistemos dažnį ir elektros energijos balansą įdiegus automatinę generacijos valdymo sistemą (AGV).
 
Projekto reikšmė
 
Sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais – tai paskutinis Nepriklausomybės etapas, suteikiantis Lietuvai energetinę laisvę. Mūsų elektros sistema dabar vis dar priklausoma nuo dažnio valdymo Rusijoje, bet jau 2025 m. ji veiks vienoje sinchroninėje erdvėje kartu su kitų Europos šalių sistemomis.
 
2019 m. gegužės 27 d. Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai pasirašė susitarimą su kontinentinės Europos operatoriais dėl Baltijos šalių elektros energetikos sistemų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.
 
Norint dirbti sinchronizuotai su kontinentinės Europos elektros tinklais (KET), Baltijos elektros energetikos sistema turės atitikti KET taikomus dažnio atkūrimo proceso reikalavimus, kurie numato, kad Baltijos šalių energetinės sistemos privalės įsidiegti automatinio generacijos valdymo sistemas (toliau – AGV).
 
AGV sistema yra viena kertinių bet kurios elektros energetikos sistemos dalių, padedanti užtikrinti stabilų dažnį, jo parametrus bei srautus tarpsisteminėse linijose. Šiuo metu Baltijos šalys yra vieningos Rusijos energetikos sistemos dalis (toliau – UPS/IPS), kurioje dažnis valdomas centralizuotai iš Maskvos dispečerinio centro. KET dažnio valdymas decentralizuotas, ji suskirstyta į dažnio valdymo zonas (angl. LFC block), kurios yra atsakingos už dažnio kokybę ir sistemos balanso valdymą ir privalo turėti pagal bendrus KET reikalavimus nustatytas rezervų apimtis dažnio kritimo sustabdymui ir jo atkūrimui.
 
 
 
Bendra projekto informacija
 
Automatinio generacijos valdymo (AGV) sistema – tai elektros sistemos tarpsisteminių galių balanso nuokrypių ir dažnio palaikymas nustatytose ribose bei valdyme dalyvaujančių generatorių apkrovos paskirstymas naudojant antrinį ir (arba) pirminį reguliavimą.
 
AGV sistemos įgyvendinimą sudaro įrangos pirkimas ir įdiegimas. Pirkimo techninė specifikacija bus rengiama pagal „Litgrid“ kartu su kontinentinės Europos operatorių konsorciumu parengtą ir su Baltijos šalių operatoriais suderintą techninę užduotį.
 
Įrengus AGV sistemą, Lietuvos EES dažnis ir kintamos srovės tarpsisteminiai srautai su Lenkijos ir Latvijos energetinėmis sistemomis bus valdomi automatiškai 15 minučių atsiskaitymo už disbalansą laikotarpiais. Momentiniai dažnio nuo nominalios 50 Hz vertės bei aktyviosios galios srautų nuokrypiai privalės būti atstatyti per 15 minučių aktyvuojant standartizuotus dažnio valdymo rezervus.
 
Darbų kalendorius
 
Veikla
Įgyvendinimo data
Automatinio generacijos valdymo sistemos pirkimo paskelbimas
2022 m. I ketv.
Sutarties pasirašymas
2022 m. III ketv.
Projekto užbaigimas
2024 m.
 
Projekto finansavimas
 
Projektas iš dalies finansuojamas iš Europos Sąjungos infrastruktūros tinklų priemonės „Connecting Europe Facility“ (CEF).
 
Į viršų