Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Pirmąjį vasaros mėnesį elektros rinkoje kainos tradiciškai augo
2015-07-16

Pirmąjį vasaros mėnesį elektros rinkoje kainos tradiciškai augo

Šių metų birželio vidutinė elektros kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje buvo 14 proc. didesnė nei gegužę ir siekė 42,8 EUR/MWh. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, elektra pigo 22 procentais. 
 
Tradiciškai Lietuva didžiąją dalį – 63 proc. – suvartojamos elektros importavo. Palyginti su pernai birželiu, elektros pasiūla iš Skandinavijos šalių augo, tačiau nepakankamai, todėl trūkstamą pasiūlą Baltijos šalyse turėjo kompensuoti vietos gamintojai.  
 
„Lietuvoje, palyginti su geguže, gamybos apimtis elektrinėse išliko tokia pati. Tuo tarpu pas kaimynus latvius hidroelektrinėse gamyba krito 60 proc. ir jie didesnėmis apsukomis paleido šilumines elektrines, kurios pagamino 2,2 kartus daugiau. Tokie gamybos struktūros pokyčiai, ribotas Estijos-Latvijos jungčių pralaidumas ir lėmė kainų augimą“, – sakė Robertas Staniulis, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Rinkos plėtros skyriaus vadovas. 
 
Tuo tarpu kaimyninėse Šiaurės šalių elektros rinkose vyravo žemos kainos dėl gerokai išaugusio importo iš hidroresursų turtingos Norvegijos. „Nord Pool Spot“ biržos Skandinavijos šalių prekybos zonose birželio vidutinė elektros kaina, lyginant su geguže, mažėjo 35 proc. ir siekė 14,4 EUR/MWh. 
 
Švedijos SE4 prekybos zonoje, prie kurios Lietuva prisijungs per „NordBalt“ jungtį, birželį dominavo 20,1 EUR/MWh kaina – maždaug 5 EUR/MWh didesnė nei likusioje šalies dalyje. Aukštesnė kaina ketvirtojoje Švedijos prekybos zonoje  susiformavo dėl sumažėjusio elektros energijos pralaidumo tarp trečiosios ir ketvirtosios Švedijos kainų zonos bei elektros energijos eksporto į Daniją ir Vokietiją. 
 
Padidėjus importui iš Švedijos, Suomijos prekybos zonoje elektros kainos mažėjo 17 proc. iki 21,5 EUR/MWh. Be to, po remonto vėl pradėjo dirbti Olkiluoto atominės elektrinės 2 blokas. Estijoje kaina taip pat krito panašiai – 16 proc. – iki  27,3 EUR/MWh. Tačiau nepaisant pusantro karto padidėjusio importo iš Suomijos, kainoms susilyginti trukdė kelis kartus birželį įvykę „Estlink-1” atjungimai bei augęs elektros energijos eksportas į Latviją. 
Birželio 7 dieną Šiaurės šalių elektros rinkoje užfiksuotas ir ypatingas įvykis – pirmą sykį elektra iš Suomijos buvo parduota Rusijai. Iš viso birželį naudojant 350 MW HVDC jungtį iš Suomijos į Rusiją eksportuota apie 22 GWh elektros energijos.
 
Lenkijoje dėl kritusios šiluminių elektrinių gamybos vidutinė kaina nežymiai sumažėjo ir siekė 38,3 EUR/MWh. Vokietijoje beveik ketvirtadaliu augusi šiluminių elektrinių gamyba elektrą pabrangino 15 proc. iki 29,4 EUR/MWh. Kainos augimui įtaką turėjo ir menkiau pūtęs vėjas, o per visą mėnesį biržoje nebuvo fiksuojama neigiama valandinė elektros energijos kaina. Be to, mėnesio pabaigoje visam laikui sustabdyta atominė jėgainė „Grafenrheinfeld“.  
 
Daugiau apie 2015 m. birželio mėnesio elektros rinką galima rasti elektros rinkos apžvalgoje, skelbiamoje čia
 
 
Į viršų