Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2020-09-11

Vasarą elektros gamyba Lietuvoje išaugo 64 %, importo poreikis sumažėjo penktadaliu

Šią vasarą Lietuvoje buvo pagaminta 64 % daugiau elektros energijos, nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Nepaisant rekordiškai negausios elektros gamybos iš vėjo, vietinę generaciją užtikrino nuosekliai gamybą didinusios šalies šiluminės elektrinės. Tai taip pat mažino ir elektros importo poreikį.
 
Elektros gamybos Lietuvoje augimą lėmė nuo metų pradžios nuosekliai auganti elektros gamyba Lietuvos elektrinėje Elektrėnuose. Ji 2019 m. vidutiniškai sudarė mažiau nei 1 % visos šalies elektros gamybos. 2020 m. pavasarį šis skaičius išaugo iki 12 %, o vasarą ji pagamino net 42 % Lietuvoje generuotos elektros.
 
Elektros gamyba vėjo jėgainėse yra sezoniška. Jose generuojamos elektros apimtys vasarą įprastai sumažėja. Šį rugpjūtį buvo pasiektas žemiausias fiksuotas lygis Lietuvoje nuo 2017 m. ir instaliuotų vėjo jėgainių elektros generacija buvo 62 % mažesnė nei 2019 m. vidurkis.
 
„Nepaisant to, 2020 metų birželio – rugpjūčio mėnesiais bendrai šalyje pagamintos elektros kiekis paaugo 64 %, lyginant su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu. Stabiliai auganti elektros gamyba šią vasarą užtikrino beveik pusę Lietuvos bendro suvartojimo – 48 %. O liepos 22 d. šalyje buvo pagaminta 71 % vartotojams reikalingos elektros energijos. Tai – didžiausia dalis per paskutinius 7 metus“, - atkreipia dėmesį Liutauras Varanavičius, „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius.
 
Pasak jo, panašių tendencijų galima pastebėti ir pastaruoju metu: pavyzdžiui, šį antradienį gamyba vėl pasiekė 70 % nuo suvartojimo.
 
 
Didelę įtaką stabiliam ir konkurencingam vietinių šiluminių elektrinių darbui turėjo atpigusi nafta ir sumažėjusi gamtinių dujų kaina. Tai leido gerokai padidinti elektros energijos gamybą ir taip sumažinti į šalį importuojamos elektros kiekį.
 
Lyginant 2020 m. vasaros laikotarpį su 2019 m. vasaros laikotarpiu, iš užsienio importuojamos elektros kiekis sumažėjo 18%. Smarkiai pasikeitė ir importo struktūra. Elektros importas iš centrinės Rusijos ir Kaliningrado sumažėjo 31%, importas iš Latvijos paaugo 68%. Importas iš Švedijos vis dar sudarė didžiausią dalį - 37% viso Lietuvos elektros importo balanso.
 
Vasarą, kaip įprasta šviesiuoju ir šiltuoju metų laiku, Lietuvoje elektros vartojimas mažėjo. Lyginant su trimis pavasario mėnesiais, šalies vartotojams prireikė 2 % mažiau elektros energijos.
 
Į viršų