Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

2021-05-10

Išaugus vėjo generacijai ir importui iš Skandinavijos, elektros kainos sumažėjo 8 %

Praėjusią savaitę didmeninės elektros rinkos kainos Lietuvoje sumažėjo 8 %. Lietuvoje elektros kainų mažėjimui didžiausią įtaką darė padidėjęs importo srautas iš Švedijos ir 76 % išaugusi vėjo elektrinių gamyba.
 
Gegužės 3 – 9 dienomis vidutinė elektros energijos savaitės kaina Lietuvoje sumažėjo 8 % iki 53,2 Eur / MWh. Estijoje ir Latvijoje kaina mažėjo 7 % ir siekė 53,1 Eur / MWh.
 
„Praėjusią savaitę pasibaigus planiniam Lietuvos ir Švedijos elektros jungties „NordBalt“ remontui ir pakilus vėjo generacijai stebėjome, kaip trečdaliu išaugęs importo srautas iš Skandinavijos lėmė kainų mažėjimą visame Baltijos regione. Nemažą įtaką kritimui darė ir Lietuvoje stipriai išaugusi vėjo generacija, kuri padengė beveik pusę visos šalies elektros energijos poreikio. Tai parodo, kad atsinaujinantys ištekliai sudaro reikšmingą dalį elektros gamyboje ir ateityje jų įtaką bus tik didesnė. Esant palankioms oro sąlygoms jų kaina rinkoje yra žemiausia. Sumažėjusį eksporto srautą iš Lietuvos į Lenkiją lėmė praėjusios savaitės pradžioje pradėti Lietuvos ir Lenkijos elektros jungties „LitPol Link“ priežiūros darbai, kurie tęsis iki gegužės pabaigos“, – teigia Liutauras Varanavičius, „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius.
 
Elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę mažėjo iki 228 GWh. Elektros gamyba Lietuvoje mažėjo 4 %, o vietos elektrinės užtikrino 37 % šalies elektros energijos suvartojimo*. Bendrai Lietuvoje per savaitę buvo pagamintos 84 GWh elektros energijos.
Šiluminės elektrinės praėjusią savaitę pagamino 23 % Lietuvoje generuotos elektros energijos. Vėjo jėgainės pagamino 44 %, hidroelektrinės – 20 %, saulės elektrinės – 5 %, kitos elektrinės – 8 % elektros energijos. Gamyba šalies hidroelektrinėse, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo 4 %, gamyba vėjo jėgainėse didėjo 76 %, šiluminėse elektrinėse gamybos apimtys mažėjo 49 %, o kitų elektrinių gamyba sumažėjo 3 %.
 
Pagal importo / eksporto (saldo) santykį, 66 % mūsų šalies elektros energijos poreikio* buvo importuota. Palyginti su ankstesne savaite, bendras importas sumažėjo 7 %. 10 % elektros importo į šalį pateko iš trečiųjų šalių, 39 % – iš Skandinavijos per „NordBalt“ jungtį, 51 % buvo importuota per sieną su Latvija ir 0 % per „LitPol Link“ jungtį su Lenkija.
 
Bendras elektros srautas iš Lietuvos sumažėjo 81 %. Per „LitPol Link“ į Lenkiją buvo nukreipta 0 % Lietuvos eksportuojamos elektros, į Latviją - 1 %, o eksportas iš Lietuvos per „NordBalt“ jungtį sudarė 99 %.
 
Elektros srautui „LitPol Link“ jungties pralaidumas buvo išnaudojamas 0 % pralaidumų Lenkijos kryptimi ir 14 % Lietuvos kryptimi. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 56 %, o Švedijos kryptimi – 5 %.
* Pastabos:
1. Elektros energijos suvartojimas (pagal ENTSO-E „consumption“) – yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis be KHAE užkrovimui suvartotos elektros energijos.
2. Elektros energijos poreikis yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis su Kruonio HAE užkrovimui suvartota elektros energija.
3. „Litgrid" savaitinėse apžvalgose analizuojami „Nord Pool“ rinkoje prekiaujamos didmeninės elektros energijos kainos pokyčiai Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, apžvelgiama elektros energijos importo / eksporto dinamika ir srautų pasiskirstymas bei generacijos pokytis. Sistemos duomenis realiu laiku galima stebėti čia.
 
Į viršų