Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Lapkritį Baltijos jūros regione išaugo pigios elektros pasiūla
2015-12-18

Lapkritį Baltijos jūros regione išaugo pigios elektros pasiūla

Lapkritį visame Baltijos jūros šalių regione formavosi žemesnės elektros kainos. Vidutinė mėnesio elektros kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje buvo 45,8 EUR/MWh, tai yra beveik penktadaliu mažesnė nei spalį ir dešimtadaliu – nei pernai tuo pačiu metu. 
 
Praėjusį mėnesį prasidėjo vėjų sezonas – Lietuvoje vėjo elektrinės pagamino 84 proc. daugiau elektros nei spalį, iš viso 80 GWh arba trečdalį visos vietoje pagamintos elektros. Be to, 2,5 karto išaugo gamyba šiluminėse elektrinėse ir 34 proc. – hidroelektrinėse. 
 
Kadangi didžiausia vietinė gamintoja Lietuvos elektrinė pagamino vos 1 GWh elektros, lapkritį vietos gamyba buvo dešimtadaliu mažesnė nei spalį ir Lietuva tradiciškai importavo didžiąją dalį – 74 proc. – vartojimui reikalingos elektros. Elektros importas iš Šiaurės šalių sudarė 59 proc., likusi dalis perduota iš trečiųjų šalių. Lapkričio pabaigoje sisteminių bandymų metu pirmą kartą tarp Lietuvos ir Lenkijos tekėjo elektra – per „LitPol Link“ jungtį paskutinę lapkričio savaitę į Lenkiją eksportuota 0,7 GWh elektros. Padidėjus paklausai konkuruodami tarpusavyje eksportuojamą elektrą pardavė Latvijos ir Lietuvos elektros gamintojai.  
 
„Nord Pool Spot“ biržos Skandinavijos šalių prekybos zonose elektros kainos toliau pamažu augo ir vidutinė lapkričio mėnesio kaina pasiekė 24,9 EUR/MWh. Nepaisant augimo, ši kaina yra 17 proc. mažesnė nei pernai metų vidutinė lapkričio kaina.
 
Švedijos prekybos zonose išskirtinė buvo lapkričio 23 diena, kai sumažėjus elektros pasiūlai Švedijos trečiojoje ir ketvirtojoje zonoje paros kaina šoktelėjo iki 62 EUR/MWh, o maksimali valandos – iki 150 EUR/MWh.  Tokia padėtis susiklostė dėl staiga atvėsusio oro ir išaugusio elektros vartojimo, be to, remontui buvo išjungti dviejų atominių elektrinių reaktoriai. Kainos šuolis Švedijoje paveikė visas kaimynines rinkas – 60 EUR/MWh riba buvo peržengta Suomijoje ir visose trijose Baltijos valstybėse. Vidutinė mėnesio elektros kaina Švedijos SE4 prekybos zonoje lapkritį buvo 26 EUR/MWh, 6 proc. aukštesnė nei spalį.
 
Vidutinė lapkričio elektros kaina Suomijos prekybos zonoje, palyginti su spaliu, mažėjo 5,2 proc. iki 31,7 EUR/MWh, o Estijos prekybos zonoje – 6 proc. iki 32,88 EUR/MWh.
 
Lenkijos biržoje vidutinė elektros kaina mažėjo dešimtadaliu iki 36,1 EUR/MWh. Praėjusį mėnesį Vokietijoje išaugo pigios elektros pasiūla – vėjo elektrinės pagamino 2,7 karto daugiau, o atominės – 15 proc. daugiau. Taigi elektros kaina krito 18 proc. iki 32,4 EUR/MWh, o kelias dienas smarkiai pučiant vėjui biržose formavosi neigiamos energijos kainos. 
 
Į viršų