Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Alytuje pradedami „LitPol Link“ elektros jungties statybos darbai
2014-05-05

Alytuje pradedami „LitPol Link“ elektros jungties statybos darbai

Gegužės 5 d. Alytaus rajone iškilmingai paskelbta elektros tilto su Lenkija statybos pradžią. Jungties „LitPol Link“, kuri energetiškai susies Lietuvą ir Lenkiją, statybos darbai bus vykdomi per šiuos ir ateinančius metus, jungtis pradės veikti 2015 m. gruodžio pabaigoje.
 
Jungties statybų aikštelėje darbų pradžią žyminčios kapsulės su laišku ateities kartoms įkasimo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius, Alytaus, Lazdijų rajonų merai, Lenkijos savivaldos atstovai ir kiti svečiai.
 
„Penkerius metus vyko parengiamieji jungties statybos darbai. Per šį laikotarpį padaryta labai daug: gauti visi statybų leidimai, parengti specialieji planai, atliktos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos Lietuvoje ir Lenkijoje, pasirašytos servitutų nustatymo sutartys ir išmokėtos kompensacijos žemės savininkams Lietuvoje, pasirašytos sutartys su viešųjų pirkimų būdu atrinktais rangovais, paruošta trasa, pradėta transformatorių pastočių rekonstrukcija. Tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje numatytos papildomos investicijos į elektros perdavimo tinklo stiprinimą, siekiant išnaudoti visas elektros jungties „LitPol Link“ teikiamas elektros mainų galimybes. Įveikti visas kliūtis ir tiek daug nuveikti pavyko tik mūsų visų susitelkimo, vietos gyventojų supratingumo, glaudaus Lietuvos ir Lenkijos energetikų, savivaldybių, valstybinių institucijų bendradarbiavimo dėka. „LitPol Link“ elektros jungtį jau tradiciškai vadiname  Lietuvos „energetiniu langu“ į Europą. Noriu visus patinkinti, kad ir toliau dirbsime taip pat susitelkę ir atsakingai, kad projektas būtų baigtas laiku“, – pabrėžė energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius.
 
„LitPol Link“ jungties pagalba Lietuva įgyvendins vieną aktualiausių nūdienos šalies politinių užduočių – paskutinę likusią nuo Rytų priklausomą valstybės ekonomikos sritį, energetiką, perorientuoti į Vakarų Europos dimensiją.
 
„Ištiesusi dvi rankas – vieną į Vakarus link Europos, kitą – į Šiaurę link Skandinavijos, Lietuva tvirčiau susikibs rankomis su kitais europiniais partneriais ir labai greitai taps visaverčiu elektros mainų centru tarp Rytų ir Vakarų. Statydami šį energetikos infrastruktūros objektą įgyvendiname vieną svarbiausių Europos Sąjungos energetikos politikos tikslų – prisidedame prie bendros Europos elektros rinkos sukūrimo ir energetinių salų panaikinimo. Svarbiausios vertybės, kuriomis matuojame „LitPol Link“ naudą Lietuvai yra elektros energijos tiekimo saugumas ir patikimumas bei elektros mainų su Vakarų Europos šalimis galimybė“, – ceremonijos metu sakė projektą įgyvendinančio elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Daivis Virbickas. 
 
„LitPol Link“ projektas yra Baltijos energetikos rinkų sujungimo plano BEMIP dalis, kuriuo siekiama iki 2015 metų sujungti Baltijos jūros regiono valstybių energetikos sistemas ir panaikinti energetiškai izoliuotas salas Europos Sąjungoje. 
 
Tarpvalstybinis europinės reikšmės energetikos projektas „LitPol Link“ skaičiuoja antrą dešimtį metų. Ilgą laikotarpį truko politinės derybos, vėliau sekė jungties projektavimo ir derinimo darbai, diskusijos ir susitarimai su vietos gyventojais, per kurių valdas ar kaimynystėje bus tiesiama elektros linija. 
 
Elektros jungtį su Lenkija, sudaro trys svarbiausi elementai – transformatorių pastotės abiejuose jungties galuose – Alytuje ir Elke (Lenkija), nuolatinės srovės intarpas Alytuje ir aukštos įtampos elektros perdavimo oro linija, kurios bendras ilgis – 163 kilometrai. 
 
„Pastočių rekonstrukcijos darbai jau pradėti, trasa elektros linijai baigiama ruošti, pirmosios linijos atramos pradės kilti jau šį mėnesį, o prieš savaitę švedų rangovui ABB perduota 10 hektarų ploto statybvietė, kurioje netrukus prasidės nuolatinės srovės intarpo, vienintelio tokio įrenginio Baltijos šalyse, statybos darbai“, – sakė Karolis Sankovski, „Litgrid valdybos narys ir Strateginės infrastruktūros departamento direktorius.  
 
Preliminari visos Lietuvos ir Lenkijos elektros jungties „LitPol Link“ projekto vertė – 1,2 mlrd. litų, projekto kaštus dalinasi abi šalys. „LitPol Link“ yra įtrauktas į Europos Sąjungos Bendrojo intereso projektų (Projects of Common Interest) sąrašą, kurio projektams finansuoti Europos Komisija yra numačiusi 5,85 mlrd. eurų. Šiuo metu laukiama Europos Komisijos atsakymo dėl galimo dalinio projekto finansavimo nuolatinės srovės intarpui Alytuje ir aukštos įtampos elektros perdavimo oro linijai nuo Alytaus iki sienos.
 
Lietuvoje 400 kilovoltų aukštos įtampos elektros perdavimo oro linija „LitPol Link“ drieksis 51 kilometrą, per daugiau kaip 400 žemės sklypų Alytaus ir Lazdijų rajonuose. Sklypų savininkams 2012–2013 m. „Litgrid“ išmokėjo apie 4 milijonus litų kompensacijų už servitutų suteikimą. Taip pat išspręsti visi dėl jungties statybos kilę teisiniai ginčai su vietos gyventojais.
Į viršų