Naujienos

2016-03-30

„Litgrid“ rengia studiją dėl elektros iš Astravo jėgainės ribojimo

Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” nagrinėja technines priemones riboti Astravo atominėje jėgainėje pagamintos elektros patekimą į Lietuvą. Kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkais rengiamoje studijoje bus įvardyti šių priemonių privalumai ir trūkumai. 
 
Studija siekiama išsiaiškinti, ar techniškai įmanoma riboti elektros srautų iš naujosios Baltarusijoje statomos jėgainės patekimą į Lietuvą, bei kaip toks ribojimas paveiktų elektros importo galimybes ir rinką. Išsamūs studijos rezultatai bus pristatyti Energetikos ministerijai. Jais remiantis būtų galima priimti sprendimus dėl atitinkamų techninių priemonių įgyvendinimo.
 
„Tai ypatingai atsakinga užduotis. Elektros srautų ribojimui svarbu pasiruošti ir išsiaiškinti, kokios galėtų būti šių veiksmų pasekmės elektros rinkai, visai energetikos sistemai ir sistemos patikimumui. Tam būtina išsami įvairių scenarijų analizė ir kruopštūs techniniai skaičiavimai. Siekdami išsamiai ir objektyviai įvertinti elektros srautų ribojimo galimybes, pasitelkėme ir didelę patirtį turinčius elektros sistemų ekspertus - mokslininkus iš KTU“, - sako „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.
 
Studijoje taip pat bus vertinama ribojimo priemonių įtaka Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos su Kontinentinės Europos tinklais procesui bei galimos ribojimo priemonių teisinės pasekmės. 
Už 20 kilometrų nuo Lietuvos esančiame Astravo rajone Baltarusijoje statoma branduolinė jėgainė kelia klausimų dėl jos saugumo ir poveikio aplinkai. Planuojant ir statant jėgainę nustatyti tarptautinių Espo ir Orhuso konvencijų pažeidimai. Numatoma, kad Baltarusijai neatsakius į Lietuvos keliamus klausimus, gali tekti imtis veiksmų riboti šioje jėgainėje pagamintos elektros patekimą į Lietuvą. Pirmųjų studijos rezultatų tikimasi balandžio viduryje.
 
Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ atsako už elektros srautų Lietuvoje valdymą. Elektros srautai Lietuvą pasiekia per 15 jungčių su kaimyninėmis sistemomis.