Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2012-08-28

„Litgrid“ įgyvendinami strateginiai projektai sumažins rytinių kaimynų įtaką elektros sektoriui

Pastaraisiais metais Lietuva vidutiniškai importuoja apie 70 proc. suvartojamos elektros energijos. Tai rodo didžiulę šalies priklausomybę nuo elektros importo. Praėjusią savaitę, rugpjūčio 20 d. Rusijoje atjungus vieną svarbesnių Baltijos regionui elektros linijų, labai sumažėjo elektros importo galimybės, todėl buvo padidinta vietinė elektros gamyba.

Tą pačią savaitę, rugpjūčio 19 dieną, remontui buvo išjungta elektrinė Latvijoje, o 21 dieną – avariškai atsijungė Lietuvos elektrinės 7 blokas. Šie sutapimai lėmė, kad ir taip deficitinėje elektros sistemoje susiformavo dar didesnis elektros trūkumas. Dėl šių aplinkybių elektros biržos „Nord Pool Spot“ Lietuvos prekybos zonoje didmeninė elektros kaina pakilo iki 42 ct už kilovatvalandę. Tenkinant Lietuvos vartotojų elektros energijos poreikį, praėjusią savaitę padidinta elektros gamyba Lietuvos elektrinėse. Vietiniai generatoriai pastarąją savaitę vidutiniškai pagamina apie 55 proc. šalyje suvartojamos elektros energijos, o sumažėjęs elektros importas sudaro apie 45 proc. suvartojamos elektros.

Per savaitę didmeninė elektros kaina grįžo į iki pakilimo buvusį kainų lygį ir šiandien siekia 19 ct už kilovatvalandę. Biržoje besiformuojanti elektros kaina atspindi vos apie 10 proc. visos elektros prekybos šalyje. Didžiąja dalimi elektros energijos prekiaujama pagal įmonių pasirašytas dvišales sutartis, todėl valandos ar dienos biržos kainos svyravimai daro tik labai nežymią įtaką galutinei elektros kainai. Šis trumpalaikis elektros kainos šuolis rinkoje pasekmių gyventojams neturėjo, nes kaina už elektrą gyventojams yra stabili ir reguliuojama Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK).

„Nors praėjusios savaitės įvykiai sistemos stabilumui ir elektros tiekimo patikimumui įtakos neturėjo, mūsų tikslas – tokias situacijas valdyti savarankiškai ir būti nepriklausomais nuo netikėtų sprendimų iš Rytų“, – sako Virgilijus Poderys, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius. Pasak jo, įmonė visu greičiu įgyvendina strateginius elektros jungčių projektus ir taip tiesia kelią į lygiateisiškumu, skaidrumu ir šalių pasitikėjimu grįstą bendravimą tarp Vakarų elektros energetikos sistemų.  

Jau 2015 m. Lietuvoje bus pastatytos elektros jungtys į Lenkiją ir Švediją. Šiuo metu atliekami jungčių techniniai projektavimo darbai, baigiamos viešųjų pirkimų procedūros, o pagrindiniai statybos darbai bus pradėti 2013 metais.

„Pradėjus naudoti elektros jungtis ir vėliau, turint konkurencingą vietinės elektros generaciją, tokią kaip Visagino atominė elektrinė, mes būsime pasiruošę jungtis sinchroniniam darbui su Vakarų Europos elektros tinklais. Tada galutinius ir lemiamus sprendimus dėl sistemos darbo priimsime savarankiškai ir būsime apsidraudę nuo netikėtumų kaimyninėje elektros sistemoje“, – teigia V. Poderys.
Į viršų