Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

Spalio elektros kainas lėmė netikėtumai kaimynų elektros sistemose
2015-11-25

Spalio elektros kainas lėmė netikėtumai kaimynų elektros sistemose

Praėjusią savaitę, lapkričio 16-22 d., elektros kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje išliko stabili ir siekė 46,3 EUR/MWh. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, kaina krito 6 proc. Vidutinė „Nord Pool Spot“ sistemos kaina augo 8 proc. iki 25 EUR/MWh. Praėjusią savaitę Lietuva importavo 77 proc. suvartotos elektros, 3 proc. augusį importą lėmė smukusi vėjo elektrinių gamyba ir didėjusi elektros paklausa.
 
Lapkričio 17 d. susiklostė unikali situacija, kai aštuonias valandas skyrėsi kainos Lietuvos ir Latvijos prekybos zonose. Tądien 3 proc. didesnė nei Latvijoje vidutinė paros kaina Lietuvoje susiformavo dėl srautų Rusijos ir Baltarusijos elektros sistemose ir padidėjusios apkrovos tarp Latvijos ir Estijos. 
 
Ypač reta padėtis elektros rinkoje susiklostė ir šiandien, lapkričio 23 d. Staiga atvėsus orams, stipriai augo elektros vartojimas Švedijoje ir Norvegijoje. Tuo pačiu metu Švedijoje planiniam remontui buvo atjungti du atominių elektrinių reaktoriai. Švedijos trečiojoje ir ketvirtojoje prekybos zonose smarkiai sumažėjo elektros pasiūla ir paros kaina šoktelėjo iki 62 EUR/MWh, o maksimali valandos – iki 150 EUR/MWh. 
 
Tuo tarpu praėjusį mėnesį elektros kainos augo visose Baltijos jūros regiono šalyse, išskyrus Lenkiją. Vidutinė spalio elektros kaina Lietuvos prekybos zonoje pirmą kartą šiais metais perkopė 50 EUR/MWh ribą ir pasiekė 56,4 EUR/MWh. Palyginti su rugsėju, kaina augo 27 proc., o palyginti su praėjusių metu spaliu – 5 proc. Elektros pasiūlą iš Šiaurės šalių smarkiai veikė šiluminės elektrinės ir linijų remontai Latvijoje ir elektros perdavimo linijų remontai Rusijoje.  
 
Praėjusį mėnesį Lietuva importavo 78 proc. suvartotos elektros – 13 proc. daugiau nei rugsėjį. Elektra iš Šiaurės šalių sudarė 57 proc. importo, o likusi dalis elektros pasiekė iš trečiųjų šalių. Lietuvoje tradiciškai daugiausiai, 43 proc., elektros pagamino Lietuvos elektrinė, tačiau nuo spalio vidurio ji nustojo dirbti išnaudojusi visą gamybai skirtą kvotą. 
 
„Nord Pool Spot“ biržos Skandinavijos šalių prekybos zonose vidutinė spalio mėnesio kaina ūgtelėjo iki 22 EUR/MWh, tai yra 40 proc. mažiau nei praėjusių metų spalį. 
 
Švedijos ketvirtojoje prekybos zonoje vidutinė mėnesio kaina augo 13 proc. iki 24,75 EUR/MWh. Tam įtakos turėjo vėstant orams didėjanti elektros paklausa ir dėl remontų sumažėję pralaidumai tarp Švedijos ir Norvegijos. Suomijoje vidutinė elektros kaina pakilo vos 5 proc. iki 33,5 EUR/MWh, o Estijoje – 9 proc. iki 35 EUR/MWh. 
 
Lenkijoje 6 proc. iki 39,9 EUR/MWh vidutinę mėnesio elektros kainą nusmukdė po remonto pradėjusi veikti „SwePol“ jungtis, užtikrinusi importą iš Švedijos. Tuo metu Vokietijoje spalio kaina buvo aukščiausia nuo metų pradžios ir siekė 39,4 EUR/MWh. Šiemet pirmą kartą iškastinį kurą naudojant pagaminta elektra sudarė 60 proc. visos šalyje pagamintos elektros.  
 
Į viršų