Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Elektros rinka

Titulinis puslapis > Elektros rinka > Rinkos struktūra
Elektros rinkos dalyviai
market structure visual market structure visual
Elektros energijos gamintojai
Tai elektrinės, kurios konkuruoja tarpusavyje ir pagamintą elektros energiją parduoda elektros tiekimą vykdančioms įmonėms elektros biržoje ar pagal iš anksto pasirašytas dvišales sutartis
Perdavimo tinklas
Elektros perdavimo tinklu ir skirstomaisiais tinklais elektros energija perduodama nuo gamybos šaltinio iki vartotojo. Elektros perdavimui Lietuvoje taikomas „pašto ženklo principas“, kuris reiškia, kad nepriklausomai nuo to, kur yra vartotojas, persiuntimo paslauga kainuoja tiek pat. Tokiu būdu sudaromos vienodos sąlygos visiems elektros vartotojams naudotis elektros perdavimo ir skirstymo tinklų infrastruktūra.
Skirstomieji tinklai
Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatorius „Lesto“ elektros energiją persiunčia vartotojams žemos įtampos skirstymo tinklais, užtikrina naujų vartotojų prijungimą prie skirstomojo tinklo, jį eksploatuoja, prižiūri, valdo ir plėtoja.
Elektros vartotojai
Tai asmenys, vartojantys elektros energiją buitiniams ir komerciniams tikslams. Vartotojai už suvartotą elektros energiją atsiskaito su elektros tiekėjais, o už persiuntimo paslaugą – su perdavimo arba skirstomųjų tinklų operatoriais, priklausomai nuo to, prie kokios įtampos tinklo vartotojas yra prijungtas. 
Elektros tiekėjai
Yra elektros tiekimo licenciją turintys ir tarpusavyje konkuruojantys juridiniai asmenys, perkantys elektros energiją didmeninėje elektros rinkoje ir parduodantys ją vartotojams.
Elektros birža
Organizuoja prekybą elektros energija. Čia elektros gamintojai ir tiekėjai teikia elektros pardavimo ir pirkimo pasiūlymus, vykdo elektros tiekimo sandorius. Elektros biržoje kainą formuoja elektros paklausos ir pasiūlos balansas, tad yra užtikrinama skaidri didmeninė elektros energijos kaina. 
Rinkos reguliatorius
Nepriklausoma institucija, kuri prižiūri rinkos dalyvius ir užtikrina konkurencinę aplinką, nustato reguliuojamus tarifus vartotojams.
Į viršų