Naujienos

2014-11-12

Ateinančią žiemą importuosime apie 60 proc. vartojamos elektros

Artėjant žiemos sezonui „Litgrid“ tradiciškai pristatė elektros energetikos sistemos adekvatumo analizę. Lietuvos elektros energetinė sistema pajėgi apsirūpinti elektra net ir kilus jos gamybos ir tiekimo sutrikimams dėl didelių šalčių, avarijų ar kitų nenumatytų aplinkybių. Reikiamas vartoti elektros energijos kiekis bus užtikrinamas vietiniais generacijos pajėgumais ir importuojant elektrą iš kaimyninių šalių. Tokią išvadą padarė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“.
 
„Apibendrinant elektros energetinės sistemos adekvatumo analizę, galime teigti, kad 2015 žiemą įprastinėmis sąlygomis Lietuvos elektros energetikos sistema yra adekvati. Tinklo pralaidumo atžvilgiu galėtume importuoti ir daugiau nei 60 proc. vartojimui reikalingos energijos, bet taip pat naudosime ir vietinių šiluminių elektrinių, kurios žiemą gamina šilumą miestams, pagaminamą elektrą“ –  sakė Daivis Virbickas, „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.
 
„Litgrid“ vertinimu, žiemą didžiausias elektros poreikis – 1800 MW – numatomas ketvirtąją sausio savaitę. Šalyje esančių elektrinių bendra galia siekia beveik 4300 MW. Šis potencialas rinkoje neišnaudojamas, nes didžiojoje dalyje elektrinių deginamas iškastinis kuras – dujos bei mazutas – tad jų gaminama elektros energija būtų gerokai brangesnė nei importuojama. Tačiau negalima nuvertinti šių elektrinių svarbos palaikant galios rezervus.
Adekvatumo analizė rengiama kiekvienų metų žiemos ir vasaros sezonams. Joje įvertinami įvairūs galimi rizikos scenarijai, siekiant  nustatyti šalies elektros energetinės sistemos patikimumą ir pasirengimą kritiniams atvejams. Šiemet vykdant sistemos analizę, be galimų avarinių atvejų šalies viduje, buvo modeliuotos ir situacijos, jei Lietuvai būtų sustabdytas elektros bei dujų tiekimas iš Rusijos.
 
„Analizavome, kas nutiktų, jei staiga dėl nenumatytų aplinkybių nutrūktų gamtinių dujų ir elektros tiekimas iš Rusijos. Taip pat įvertinti scenarijai, jei tuo pat metu nutrūktų ir SGD dujų srautas per Klaipėdos terminalą. Žinoma, tai teorinės dirbtinai sumodeliuotos kritinės situacijos, bet visada turime turėti planą net ir tokiems sunkiems atvejams“, – sakė D. Virbickas.
 
Pasak „Litgrid“ vadovo, elektros tiekimo sustabdymas iš Rusijos įmanomas tik fiziškai atjungus laidus – tokia tikimybė labai menka. Lengviau įsivaizduoti, kad iš Rusijos nebūtų vykdomas komercinis elektros tiekimas. Dėl šios priežasties, tikėtina, išaugtų elektros rinkos kaina. Susidūrus su kitomis sunkiomis sąlygomis, pavyzdžiui, neprieinama elektros generacijos galia dėl dujų tiekimo nutraukimo, šalies elektros poreikių užtikrinimo funkciją perimtų mazutu kūrenamos elektrinės. Jos visiškai užtikrintų energetinį sistemos adekvatumą, t. y., elektros būtų pagaminta tiek, kiek reikia vartojimo poreikiams patenkinti.
 
Lietuvoje vidutiniškai per metus importuojama 60-63 proc. vartojimui reikiamos elektros. Lietuvos energetikos sistema tarptautinėmis jungtimis yra sujungta su Latvijos, Baltarusijos ir Rusijos elektros energetikos sistemomis. Po 2016 sausio 1 d., pradėjus eksploatuoti naujas tarptautines jungtis, sistemos adekvatumas dar pagerės, atsiras galimybė elektros mainams su Skandinavijos ir Vakarų Europos elektros sistemomis.