Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

2018-05-16

Patvirtinta Europos tarpvalstybinio einamosios dienos (XBID) sprendimo ir 10 regioninių įgyvendinimo projektų pradžios data

Nominuotieji Elektros Energijos Rinkos (NEMO) ir Perdavimo Sistemos Operatoriai (PSO) patvirtina, kad XBID  ir 10 Regioninių Įgyvendinimo Projektų pradžia numatyta   2018 m. birželio 12 d., o pirmoji prekybos diena - birželio 13 d.
 
Sėkmingai baigti papildomi XBID bandymai, apie kuriuos rinkos dalyviams ir suinteresuotoms šalims buvo pranešta 2018 m. sausio mėn. pabaigoje. Pradžios data  dar priklauso nuo antrojo rinkos bandymo ir pasirengimo pradėti sistemos darbą.
 
Pažymint svarbų žingsnį į priekį link bendros Europos einamosios dienos rinkos,  XBID kartu su 10-ties  Regioninių Įgyvendinimo Projektų veiklos pradžia, suteiks galimybę nenutrūkstamai prekybai elektros energija tarp šių šalių: Austrijos, Belgijos, Danijos, Estijos, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Nyderlandų, Portugalijos, Ispanijos ir Švedijos. Dauguma kitų Europos šalių ketina dalyvauti antrame XBID įgyvendinimo etape, kuris planuojamas 2019 metų pavasarį.
 
XBID sprendimas yra paremtas viena bendra IT vartotojų sistema kartu su bendru pavedimų sąrašu (angl. Shared Order Book), pralaidumų valdymo moduliu (angl. Capacity Management Module) ir pristatymo moduliu (angl. Shipping Module). Bendra sistema sudarys sąlygas nepertraukiamai prekybai ir sandorių sudarymui tarp rinkos dalyvių prekybos pavedimų vienoje prekybos zonoje ir atitinkamų prekybos pavedimų kitoje zonoje rinkai prieinamų tarpsisteminių  pralaidumų ribose.  Šis einamosios dienos sprendimas leis (šalyse kur to reikalauja nacionaliniai reguliuotojai) vykdyti tiek atskirą galios ir energijos prekybą ir paskirstymą (angl. explicit allocation),  tiek vienalaikį galios ir energijos paskirstymą (angl. implicit allocation).  Sprendimas atitinka numatomą Europos Sąjungos integruotos einamosios dienos rinkos modelį.
 
Europos einamosios dienos rinkų sujungimas yra esminis siekiant užbaigti Europos vidinės energijos rinkos sukūrimą. Didėjant nekonvencinės, staigiai ir dažnai kintančios elektros energijos gamybai Europoje, einamosios dienos prekybos rinkų apjungimas įgalinant tarpsisteminę prekybą yra labai svarbus sprendimas suteikiantis galimybę rinkos dalyviams išlaikyti savo prekybos ir vartojimo/gamybos balansą. XBID projekto tikslas yra padidinti einamosios dienos prekybos efektyvumą Europos mastu.
 
 
Į viršų