Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Elektros jungčių „NordBalt“ ir „LitPol Link“ nauda galėtų būti 180 mln. litų per metus
2013-10-10

Elektros jungčių „NordBalt“ ir „LitPol Link“ nauda galėtų būti 180 mln. litų per metus

Lietuva importuoja beveik du trečdalius suvartojamos elektros energijos, todėl galimybės parsisiųsti elektros iš ten, kur jos gaminama daug ir už konkurencingą kainą yra labai svarbios visai šalies ekonomikai.
 
„Jei jungtys su Švedija ir Lenkija veiktų jau dabar, tai šiandieninė elektros kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje galėtų būti 1,8 cento už kilovatvalandę mažesnė, o metinė nauda Lietuvai siektų iki 180 mln. litų per metus“, – sako Daivis Virbickas, elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.
 
Vienintelė elektros jungtis šiuo metu jungianti Baltijos valstybes ir Suomiją yra „Estlink“. Sparčiai vykdomi tarptautiniai elektros jungčių projektai „NordBalt“ su Švedija ir „LitPol Link“ su Lenkija sujungs elektros infrastruktūrą su kaimyninėmis Vakarų ir Šiaurės Europos šalimis.
 
Pirmieji naudą pajusti turėtų didžiausi elektros vartotojai, t.y. pramonės ir paslaugų sektoriaus įmonės, kurioms tenka apie 70 proc. suvartojamos šalyje elektros. Pirkdami elektrą didelėje elektros biržoje, jie, tikėtina, sumažintų savo energijos išteklių kaštus.
 
„Pradėjus šių tarptautinių elektros jungčių eksploataciją 2015-ųjų metų pabaigoje Lietuva taps geriausiai sujungta elektros energetikos sistema visame regione. Techninės galimybės parsisiųsti elektros į Lietuvą padidės daugiau nei dvigubai, o bendrai Baltijos šalyse – daugiau nei 60 proc.“, –sakė D. Virbickas.
 
Elektros perdavimo sistemos operatoriaus skelbiamoje elektros rinkos rugsėjo mėnesio apžvalgoje sakoma, kad dėl stipriai sumažėjusių tarpsisteminių elektros perdavimo pralaidumų rugsėjo mėnesį elektros kaina biržoje kilo vidutiniškai 20 proc. Tarptautinės jungtys su Lenkija ir Švedija, tikėtina, sumažins didmeninės elektros kainos svyravimus Lietuvoje.
 
D. Virbickas atkreipė dėmesį, kad paskaičiavimai yra atlikti naudojant rinkos modeliavimo mechanizmą, kuris remiasi šiandieninėmis dujų kainomis Europos šalyse ir šiuo metu veikiančių elektrinių Baltijos jūros regiono valstybėse pajėgumais. Ateityje elektros kainos regione priklausys ir nuo anglies dvideginio emisijos leidimų kainų, atsinaujinančių išteklių integracijos bei kitų faktorių, darančių įtaką regiono elektros rinkai.
 
Į viršų