Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2021-04-12

Sumažėjo elektros prekyba su trečiosiomis šalimis, elektros kainos Baltijos šalyse toliau krito

Praėjusią savaitę elektros suvartojimas buvo mažiausias šiais metais, o vėjo elektrinių gamyba Lietuvoje išaugo trečdaliu ir sudarė pusė šalyje pagamintos elektros energijos. Nors elektros importas į Baltijos šalis, vykstant Rusijos ir Baltarusijos sistemos bandymams, sumažėjo, elektros kainos Lietuvoje krito trečią savaitę iš eilės.
 
Balandžio 5–11 dienomis vidutinė elektros energijos savaitės kaina Lietuvoje sumažėjo 11 % iki 34,5 Eur / MWh. Estijoje ir Latvijoje kaina mažėjo 10 % iki 33,8 Eur / MWh.
 
„Pirmadienį, paskutinę šventinio Velykų savaitgalio dieną, sumažėjus suvartojimui ir pakilus stipriam vėjui, buvo fiksuojamos neigiamos kainos. Žemiausia valandinė kaina Baltijos valstybėse, Suomijoje ir Švedijoje siekė -1,4 Eur / MWh. O savaitės pabaigoje rinką veikė apyvartinių taršos leidimų kainos, kurios daro tiesioginę įtaką šiluminių elektrinių savikainai, perkopė rekordines 44 Eur / t aukštumas. Nepaisant to, elektros kainos Baltijos šalyse ir toliau mažėjo, o šiluminių elektrinių generacija sudarė mažiau nei 40 % vietinės gamybos. Tačiau susidarė didelis skirtumas tarp kainų Skandinavijos regione, kur vyrauja atsinaujinantys energijos ištekliai, ir Lenkijos, kurioje dominuoja šiluminės elektrinės. Penktadienį vidutinė elektros kaina Lenkijoje siekė 57,87 Eur / MWh ir buvo tris kartus aukštesnė nei Švedijoje (SE4), kur elektra kainavo 20,02 Eur / MWh. Lietuva, importuodama didelę dalį elektros energijos iš Skandinavijos, džiaugėsi žemomis kainomis“, – komentuoja Liutauras Varanavičius, „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius.
 
Pasak jo, praėjusią savaitę taip pat vyko Baltarusijos ir Rusijos elektros sistemų operatorių bandymai, kurių metu dalį laiko buvo atjungtos Lietuvą ir Baltarusiją bei Latviją ir Rusiją jungiančios linijos. Trečiųjų šalių importas į Baltijos šalis, palyginti su savaite prieš tai, sumažėjo 47 % iki 49 GWh. Vis dėlto rinkos kainoms šie atjungimai reikšmingos įtakos neturėjo.
 
Elektros suvartojimas Lietuvoje ir toliau mažėja, o lyginant su praėjusią savaitę buvo 6 % mažesnis ir siekė 222 GWh. Elektros gamyba Lietuvoje augo 8 %, o vietos elektrinės užtikrino 37 % šalies elektros energijos suvartojimo*. Bendrai Lietuvoje per savaitę buvo pagamintos 83 GWh elektros energijos.
 
Šiluminės elektrinės praėjusią savaitę pagamino 19 % Lietuvoje generuotos elektros energijos. Vėjo jėgainės pagamino 44 %, hidroelektrinės – 20 %, saulės elektrinės 4 %, kitos elektrinės – 13 % elektros energijos. Gamyba šalies hidroelektrinėse, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš savaitę sumažėjo 22 %, gamyba vėjo jėgainėse augo 37 %, šiluminėse elektrinėse gamyba sumažėjo 4 %, o kitų elektrinių gamyba augo 8 %.
 
Pagal importo / eksporto (saldo) santykį, 65 % mūsų šalies elektros energijos poreikio* buvo importuota. Palyginti su ankstesne savaite, bendras importas mažėjo 17 %. 7 % elektros importo į šalį pateko iš trečiųjų šalių, 38 % – iš Skandinavijos per „NordBalt“ jungtį, 52 % buvo importuota per sieną su Latvija ir 3 % per „LitPol Link“ jungtį su Lenkija.
 
Bendras elektros srautas iš Lietuvos mažėjo 31 %. Per „LitPol Link“ į Lenkiją buvo nukreipta 87 % Lietuvos eksportuojamos elektros, į Latviją 8 %, o eksportas iš Lietuvos per „NordBalt“ jungtį sudarė 4 %.
 
Elektros srautui „LitPol Link“ jungties pralaidumas buvo išnaudojamas 27 % pralaidumų Lenkijos kryptimi ir 7 % Lietuvos kryptimi. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 57 %, o Švedijos kryptimi – 1 %.
 
* Pastabos:
1. Elektros energijos suvartojimas (pagal ENTSO-E „consumption“) – yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis be KHAE užkrovimui suvartotos elektros energijos.
2. Elektros energijos poreikis yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis su Kruonio HAE užkrovimui suvartota elektros energija.
3. „Litgrid" savaitinėse apžvalgose analizuojami „Nord Pool“ rinkoje prekiaujamos didmeninės elektros energijos kainos pokyčiai Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, apžvelgiama elektros energijos importo / eksporto dinamika ir srautų pasiskirstymas bei generacijos pokytis. Sistemos duomenis realiu laiku galima stebėti čia.
 
Į viršų