Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Vasarį elektros kainas rinkoje tirpdė palankūs orai ir „NordBalt“ jungtis
2016-03-23

Vasarį elektros kainas rinkoje tirpdė palankūs orai ir „NordBalt“ jungtis

„Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje vidutinė vasario elektros kaina buvo 29,7 EUR/MWh. Visų laikų žemiausią kainą nuo „Nord Pool“ biržos veikimo pradžios Lietuvoje elektros rinkoje lėmė vasario 18 d. prekybai atiduota 700 MW Lietuvos ir Švedijos jungtis „NordBalt“. Lyginant su praėjusių metų vasariu, kaina krito ketvirtadaliu.
 
Pradėjus veikti „NordBalt“ Lietuvos, Latvijos ir Estijos prekybos zonose ėmė formuotis vienoda kaina. Praėjusį mėnesį Estijoje vidutinė kaina buvo tik 5 proc., o Suomijoje – 13 proc. žemesnė. Anksčiau kainų skirtumas siekdavo 30-40 procentų. 
 
Praėjusį mėnesį Lietuva importavo 75 proc. suvartotos elektros. Du trečdaliai elektros buvo importuota iš Latvijos, Estijos, Suomijos ir Švedijos, likusi dalis – iš trečiųjų šalių. Elektros srautas į Lietuvą per „NordBalt“ sudarė beveik ketvirtadalį visos importuotos elektros. 
 
Vasarį visose Šiaurės ir Baltijos šalyse orai atšilo, prasidėjo potvyniai, elektros vartojimas mažėjo, o pigios elektros pasiūla augo. Latvijos hidroelektrinės pagamino beveik tris kartus daugiau elektros nei sausį. Lietuvoje vėjo elektrinių ir hidroelektrinių gamyba išaugo penktadaliu.
 
Skandinavijos šalių prekybos zonose vidutinė vasario kaina smuko trečdaliu iki 19,9 EUR/MWh. Dar daugiau – 36 proc. – vidutinė kaina sumažėjo Švedijoje. Vandens lygis Skandinavijoje priartėjo prie rekordinio, užfiksuoto dar 1990 metais. Vien šiaurinė Švedijos dalis, kurioje gausu hidroelektrinių, pagamino 21 proc. daugiau elektros nei praėjusių metų vasarį.
 
Pigios elektros perteklius Skandinavijoje vidutinę vasario kainą Suomijos prekybos zonoje sumažino 31 proc. iki 26,1 EUR/MWh. Estijos prekybos zonoje mėnesio kaina siekė 28,3 EUR/MWh, t.y. ketvirtadaliu mažiau nei sausį. Konkuruodami su gausia pigios elektros pasiūla iš Šiaurės šalių, Estijos gamintojai gamybą sumažino 28 proc., o importas iš Suomijos padvigubėjo. 
 
Lenkijos biržoje vidutinė elektros kaina buvo 18 proc. mažesnė nei sausį ir siekė 31,5 EUR/MWh. Žemesnė kaina formavusi išaugus elektros gamybai vėjo elektrinėse ir padidėjus srautui per „LitPol Link“ jungtį. Vokietijoje elektros kainą ketvirtadaliu iki 22 EUR/MWh sumažino išaugusi gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių, kuri sudarė 40 proc. suvartotos elektros. Palyginti su sausiu, gamyba Vokietijos hidroelektrinėse didėjo beveik 30 proc., vėjo elektrinėse – 13 proc., o saulės elektrinėse – dvigubai.
 
 
Į viršų