Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2015-02-18

Sausį didėjo elektros importas iš Šiaurės šalių

Vidutinė 2015 metų sausio mėnesio elektros kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje  buvo 39,78 EUR/MWh - beveik penktadaliu mažesnė nei 2014 m. gruodžio mėnesio ir 7 proc. mažesnė nei praėjusių metų sausio vidutinė kaina. Žemesnės kainos pagrindinė priežastis – netipiškai švelni žiema Šiaurės Europoje. „Nord Pool Spot“ biržos Skandinavijos šalių prekybos zonose sausio vidutinė elektros kaina, lyginant su gruodžiu, mažėjo 5 proc. iki 30,1 EUR/MWh.
 
Sausio mėnesį 72 proc. Lietuvoje suvartotos elektros buvo importuojama, 3 proc. mažiau nei gruodį. Vidutiniškai 11 proc. mažėjo elektros importas iš Rusijos, tokia pačia dalimi augo importas iš Estijos ir Skandinavijos šalių. Galimybės importuoti elektrą iš šiaurės šalių buvo išnaudojamos maksimaliai (92 proc.), elektros jungčių iš Rusijos ir Baltarusijos pralaidumas buvo išnaudojamas vidutiniškai 56 proc. 
 
Vidutinė mėnesio elektros kaina Švedijos SE4 prekybos zonoje sausio mėnesį buvo 30,5 EUR/MWh, 8 proc. mažesnė nei praėjusį mėnesį. Kainos svyravimą sausį SE4 kainų zonoje, kaip ir visoje Skandinavijoje, lėmė sumažėjusi vėjo energijos pasiūla ir sausio 4 dieną dėl gedimo sustabdytas Švedijos Oskarshamn elektrinės 3-iasis blokas. Aukštesnėmis kainomis pasižymėjo sausio 19–23 dienos, kai dėl transformatoriaus gedimo Švedijoje buvo ribojamas linijų pralaidumas tarp NO1 ir SE3 kainų zonų, o Norvegijoje planiniam remontui nuo sausio 19 d. buvo stabdomos keturios hidroelektrinės. Trečiasis kainos kilimą lėmęs veiksnys buvo mažesnė vėjo elektrinių gamyba Vokietijoje, didinusi kainą vokiečių elektros biržoje. 
 
„Jau dabar jungtimis per Daniją, Švediją ir Suomiją mus pasiekia tolimesnių elektros rinkų įtaka, o įjungus „NordBalt“ ją jusime dar labiau. Didelė Šiaurės Europos rinka praktiškai taps mūsų rinka“, - sako Robertas Staniulis, „Litgrid“ Rinkos plėtros skyriaus vadovas. 
 
Lenkijoje sausį, lyginant su gruodžiu, elektros kaina mažėjo 19 proc. ir buvo 10 proc. mažesnė  nei 2014 metų sausį. Sausio mėnesio vidutinės paros kainos Lenkijos elektros rinkoje svyravo nežymiai. Nedidelė energijos paklausa ir išaugusi vėjo elektrinių gamybai Lenkijoje ir Skandinavijoje mažiausią sausio mėnesio kainą, 21,7 EUR/MWh, suformavo sausio 1 dieną. Didžiausia mėnesio paros kaina, 43,6 EUR/MWh, buvo sausio 21 d., kai nusilpus vėjams Lenkijoje ir Švedijoje teko didinti elektros gamybą Lenkijos šiluminėse elektrinėse.
 
Daugiau apie 2015 m. sausio mėnesio elektros rinką galima rasti elektros rinkos apžvalgoje, skelbiamoje čia
Į viršų