Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

2021-02-08

Elektros kainos išaugo 13 % iki aukščiausio lygio per 2 metus

Sugrįžus šalčiams ir sumažėjus vietinei elektros gamybai, didmeninės elektros biržos kainos Lietuvos rinkoje praėjusią savaitę pasiekė nuo 2019 m. pradžios nematytą lygį.
 
Vasario 1–8 dienomis vidutinė elektros energijos savaitės kaina Lietuvoje buvo aukščiausia nuo metų pradžios ir lyginant su praėjusia savaite išaugo 13 % iki 62,8 Eur / MWh. Estijoje ir Latvijoje savaitės kainos augimas buvo 12 %, o vidutinė kaina siekė 62,3 Eur / MWh.
 
„Sugrįžus šalčiams elektros vartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę išliko aukštame lygyje ir buvo tik 3 % žemesnis už metų pradžioje fiksuotą rekordą. Nepaisant didelės elektros paklausos, vietinė gamyba sumažėjo penktadaliu ir trūkstamą elektros energiją pakeitė importas per Latvijos ir Švedijos skerspjūvius. Aukštas vartojimas ir mažesnė pasiūla pakėlė kainas į rekordinį lygį – vidutinė savaitės kaina buvo didžiausia nuo 2019 m. sausio“, – sako Liutauras Varanavičius, „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius.
 
Elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę išaugo 4 % ir siekė 270 GWh. Elektros gamyba Lietuvoje sumažėjo 22 %, o vietos elektrinės užtikrino 31 % šalies elektros energijos suvartojimo*. Bendrai Lietuvoje per savaitę buvo pagaminta 82 GWh elektros energijos.
 
Šiluminės elektrinės praėjusią savaitę pagamino 41 % Lietuvoje generuotos elektros energijos. Vėjo jėgainės pagamino 19 %, hidroelektrinės – 23 %, kitos elektrinės – 17 % elektros energijos. Gamyba šalies hidroelektrinėse, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš savaitę išaugo 42 %, gamyba vėjo jėgainėse mažėjo 42 %, šiluminėse elektrinėse gamybos apimtys smuko 34 %, o kitų elektrinių gamyba augo 4 %.
 
Pagal importo / eksporto (saldo) santykį, 70 % mūsų šalies elektros energijos poreikio* buvo importuota. Palyginti su ankstesne savaite, bendras importas išaugo 18 %. 17 % elektros importo į šalį pateko iš trečiųjų šalių, 27 % – iš Skandinavijos per „NordBalt“ jungtį, 52 % buvo importuota per sieną su Latvija ir 3 % per „LitPol Link“ jungtį su Lenkija.
Bendras elektros srautas iš Lietuvos išaugo 6 %. Per „LitPol Link“ į Lenkiją buvo nukreipta 72 % Lietuvos eksportuojamos elektros, į Latviją 7 %, o eksportas iš Lietuvos per „NordBalt“ jungtį sudarė 20 %.
Elektros srautui „LitPol Link“ jungties pralaidumas buvo išnaudojamas 19 % pralaidumų Lenkijos kryptimi ir 9 % Lietuvos kryptimi. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 53 %, o Švedijos kryptimi – 4 %.
 
* Pastabos:
1. Elektros energijos suvartojimas (pagal ENTSO-E „consumption“) – yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis be KHAE užkrovimui suvartotos elektros energijos.
2. Elektros energijos poreikis yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis su Kruonio HAE užkrovimui suvartota elektros energija.
3. „Litgrid" savaitinėse apžvalgose analizuojami „Nord Pool“ rinkoje prekiaujamos didmeninės elektros energijos kainos pokyčiai Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, apžvelgiama elektros energijos importo / eksporto dinamika ir srautų pasiskirstymas bei generacijos pokytis. Sistemos duomenis realiu laiku galima stebėti čia.