Naujienos

2015-05-07

„Litgrid“ vadovas Daivis Virbickas: 2016 m. Lietuva taps regionine elektros srautų kryžkele

Tiesiamos elektros jungtys su Lenkija ir Švedija pakeis Europos elektros energetikos žemėlapį sujungdamos Baltijos jūros regiono rinkas, o Lietuvą pavers šio regiono elektros srautų kryžkele. Tokiomis prognozėmis Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ metinės ataskaitos renginyje „Elektros tiltai: augimo galimybės Lietuvai ir regionui“ dalijosi bendrovės generalinis direktorius Daivis Virbickas.
 
„Valdome strateginės reikšmės valstybei turinčią infrastruktūrą, valstybės turtą, o mūsų įgyvendinami projektai turės įtakos visiems elektros vartotojams ir šalies ūkio augimo galimybėms, todėl mūsų vieša ataskaita visuomenei – pirmas, ir tikiuosi, tradicija tapsiantis įvykis “, - sakė D. Virbickas.
 
Pirmą kartą surengtoje viešoje „Litgrid“ metinėje veiklos ataskaitoje visuomenei pristatyti svarbiausi bendrovės rezultatai, įgyvendinamų strateginių projektų eiga bei artimiausi planai.
 
2014 metais Lietuvoje iš viso suvartota 9 844 teravatvalandžių elektros energijos, 2 proc. daugiau nei 2013 metais. Labiausiai augo pramonės ir paslaugų sektorių elektros poreikiai. Statistiniai duomenys ir ilgalaikės prognozės rodo, kad šie sektoriai turi didžiausią potencialą augti ir ateityje.
 
Pasak „Litgrid“ generalinio direktoriaus Daivio Virbicko, šalies elektros perdavimo tinklas yra išplėtotas taip, kad patenkintų daug didesnius elektros vartojimo poreikius. Statomos jungtys su Švedijos ir Lenkijos rinkomis, kurios iki šiol nebuvo pasiekiamos, sudarys sąlygas maksimaliai išnaudoti esamas perdavimo tinklo galimybes.
 
„Susijungus su keliolika kartų už mus didesnėmis ir perteklinėmis elektros rinkomis, galėsime geriau išnaudoti turimą infrastruktūrą, o taip pat tapsime ypač patraukliu regionu energijai imlioms pramonės šakoms vystyti ir naujoms investicijoms pritraukti“, - sakė „Litgrid“ generalinis direktorius.
 
D. Virbickas pabrėžė, kad daugiau nei pusė šalies elektros perdavimo tinklo yra senesnis nei 46 metų, todėl artimiausias dešimtmetis reikalaus investicijų ir elektros perdavimo tinklo rekonstrukcijoms. Atsakingas investicijų planavimas, atsižvelgiant į įrenginių amžių ir faktinę būklę, leidžia bendrovei išlaikyti stabilius tinklo patikimumo rodiklius ir efektyviai valdyti rekonstrukcijų kaštus.
 
Strateginiai elektros jungčių su Lenkija ir Švedija projektai įgyvendinami pagal planą. Šiuo metu atlikta 80 proc. elektros jungties su Švedija „NordBalt“ ir 75 proc. jungties su Lenkija „LitPol Link“ darbų.
 
„Savo sparta ir vykdymo priežiūra „LitPol Link“ ir „NordBalt“ laikomi pavyzdiniais Europos Sąjungos infrastruktūros projektais, kurie reikšmingai prisidės kuriant bendrą Europos elektros rinką. Naujoji galinga infrastruktūra sujungs Baltijos jūros regiono šalis į energetinį žiedą ir sudarys realias galimybes rinktis kitokius elektros tiekimo šaltinius. Mums, kaip daugiausiai elektros importuojančiai valstybei visoje Europoje, ši galimybė yra ypatingai svarbi  “, - sakė D. Virbickas. 
 
Elektros perdavimo sistemos operatorius turi užtikrinti maksimalų tarptautinių jungčių prieinamumą rinkos dalyviams. Nuo šių metų pradžios kartu su Latvijos ir Estijos perdavimo sistemų operatoriais „Litgrid“ apsijungė į bendrą Baltijos šalių balansavimo bloką. Tai leidžia efektyviau valdyti balansavimo elektros kaštus ir yra svarbus žingsnis kuriant bendrą Šiaurės ir Baltijos šalių balansavimo elektros rinką.
 
2015 m. sausio mėnesio vidutinė elektros rinkos kaina Lietuvoje buvo mažiausia per 8 metus. „Nord Pool Spot“ ateities sandorių kainos rodo 12 proc. mažesnes kainas nei jos buvo 2014 metais. Esamomis ir būsimomis rinkos naudomis pirmiausiai naudojasi verslas ir pramonė, suvartojanti 70 proc. elektros Lietuvoje. Ilguoju laikotarpiu pigesnių energijos resursų kainas turėtų pajusti ir vartotojai.
 
Kalbėdamas apie artimiausius „Litgrid“ laukiančius iššūkius po elektros jungčių su Lenkija ir Švedija įjungimo, D. Virbickas įvardijo elektros sistemos sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais. Pasak „Litgrid“ vadovo, elektros sistemų sinchronizacija Baltijos šalims reiškia, kad Lietuva, Latvija ir Estija perims iš Rusijos, su kuria sinchroninėje sistemoje IPS/UPS veikia dabar, esmines elektros energetikos sistemos dažnio valdymo teises ir pareigas. Baltijos šalių elektros sistemos bus valdomos pagal vieningas ir skaidrias europietiškas taisykles - Europos Sąjungos tinklų kodeksus. „Litgrid“ specialistai juos rengiančiose tarptautinėse darbo grupėse dalyvauja jau nuo 2010 metų.
 
Įsiliejimas į naują sistemą ir naujas rinkas reikš ir naujas atsakomybes. Šiuo metu „Litgrid“ atsakinga už Lietuvos perdavimo tinklą ir elektros energetikos sistemą, tačiau tapus regionine elektros srautų kryžkele, atsakomybė taip pat išaugs iki regioninės.
 
„Litgrid“ įmonė registruota Lietuvoje. Tačiau mūsų veiklos ir ekspertizės laukas - daug platesnis, ir apima visą Baltijos jūros regioną ir visą kontinentinę Europą.  Mūsų ekspertai dalyvauja naujųjų ES tinklo kodeksų rengime, esame kviečiami pasidalinti elektros rinkos įžvalgomis kompetentinguose energetikos ekspertų forumuose, valdydami perdavimo tinklo turtą lygiuojamės į Europos ir pasaulio pažangiausių operatorių rodiklius ir geriausias praktikas – tai liudija aukščiausią čia dirbančių specialistų ir ekspertų kompetenciją. Šiandien mūsų atsakomybė – Lietuvos perdavimo tinklas ir elektros energetikos sistema. Tapus regionine elektros srautų kryžkele, būsime atsakingi prieš viso regiono partnerius” -  akcentavo D. Virbickas.
 
„Visi drauge, gyvenantys aplink Baltijos jūrą, dirbdami sutelkę jėgas, būsime stipresni, labiau konkurencingi ir patrauklūs naujoms investicijoms ir naujoms galimybėms. Tai galimybės visų mūsų augimui, galimybės mokymuisi ir tobulėjimui, galimybės kurti savo gerovę“, - sakė D. Virbickas.