Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2013-04-16

Šaltas kovas augino elektros kainas biržoje

Kovo mėnesį dėl neįprastai šaltų orų išaugęs elektros poreikis ir stipriai vėlavęs pavasarinis polaidis privertė rinką keisti planus ir koreguoti elektros kainas biržoje. Vidutinė elektros kaina biržos „Nord Pool Spot“ Lietuvos prekybos zonoje kovą buvo 8 proc. didesnė nei vasarį ir siekė 16 ct/kWh (46,35 EUR/MWh).
 
Planuojant elektros gamybos pajėgumus, mažėjančią šiluminių elektrinių generaciją buvo tikimasi  pakeisti pavasario polaidžio gaminama elektra hidroelektrinėse. Tačiau potvynis regione vėlavo daugiau nei mėnesį, tad ir elektros kaina kovą kilo visose „Nord Pool Spot“ elektros biržos prekybos zonose.
 
Būta ir priešingų situacijų, kai elektros kaina atskiromis valandomis krito iki rekordinių žemumų. Kovo 2 d. nakties valandomis formavosi itin žemos kovo mėnesio valandos kainos, siekusios tik 2,4 ct/kWh (7,09 EUR/MWh) ir 1,1 ct/kWh (3,09 EUR/MWh). Kovo 3 d. vidutinė elektros kaina Lietuvoje siekė 10,6 ct/kWh (30,69 EUR/MWh) ir buvo pati mažiausia tarp visų „Nord Pool Spot“ biržos prekybos zonų. Kainos krito dėl stiprių vėjo gūsių pakilus vėjo generacijai, kuri atskiromis valandomis siekė net 214 megavatų (MW).
 
Kovo mėnesį mažėjo elektros importas į Lietuvą, o importuojama elektra brango. Tai lėmė kaimyninėse šalyse vykę elektros perdavimo linijų planiniai remontai.
 
„Importuojama elektra iki Lietuvos keliauja šimtus kilometrų. Aukštos įtampos perdavimo linijų remontai turi didelę įtaką importuojamam elektros kiekiui. Palankiausia linijas remontuoti tada, kai vietinės Baltijos šalių elektrinės gamina daugiausia elektros. Pavasario potvynių metu dideli elektros kiekiai gali būti generuojami Latvijoje ir Lietuvoje, todėl Lietuvos ir kaimyninių šalių perdavimo sistemų operatoriai esame susitarę, kad kuo daugiau elektros linijų būtų remontuojama pavasarinio polaidžio metu“, – sako „Litgrid“ generalinis direktorius Virgilijus Poderys.
 
Praėjusią savaitę dėl vis dar vėlavusio polaidžio ir elektros linijos Estijoje remonto „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje elektros kaina pakilo iki 20 ct/kWh. Iki vasaros pradžios linijų remontai suplanuoti Baltarusijoje, Estijoje ir Rusijoje.
Daugiau informacijos apie kovo mėn. elektros rinką galite rasti „Litgrid“ elektros rinkos apžvalgoje
 
Į viršų