Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Rugsėjį elektros rinkoje tęsėsi vasarinis atokvėpis
2015-10-20

Rugsėjį elektros rinkoje tęsėsi vasarinis atokvėpis

Vidutinė rugsėjo elektros kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje siekė 44,3  EUR/MWh. Tai yra 5 proc. mažesnė kaina nei rugpjūtį ir 23 proc. mažesnė kaina lyginant su praėjusių metų rugsėju. 
 
Praėjusį mėnesį Lietuva importavo 68 proc. suvartotos elektros, maždaug pusė šios energijos pasiekė iš Latvijos, Estijos ir Skandinavijos ir likusi dalis – iš trečiųjų šalių. 
 
Lietuvoje elektrinės pagamino 9 proc. mažiau nei rugpjūtį. Lietuvos elektrinė ir toliau nemažino apsukų – jos elektros kiekis sudarė 55 proc. visos vietoje pagamintos energijos. Po rugpjūčio karščių pagaliau atsigavo upės – jose vandens lygis pamažu ėmė kilti, todėl ir Latvijoje, ir Lietuvoje jos pagamino daugiau. Latvijos šiluminės elektrinės gamybos apimtį sumažino 29 proc. 
 
„Nord Pool Spot“ biržos Skandinavijos šalių prekybos zonose kaina trečią mėnesį iš eilės pamažu augo ir pasiekė 17,45 EUR/MWh. Net ir pakilusi, kaina išlieka beveik per pusę mažesnė nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. 
 
Po itin žemų kainų vasaros Švedijos SE4 prekybos zonoje kaina ūgtelėjo trečdaliu iki 22 EUR/MWh, tačiau išliko beveik lygi su kitomis trimis Švedijos kainų zonomis. Kylančias kainas lėmė iki rugsėjo vidurio mažėjusi gamyba hidroelektrinėse, vėliau energijos pasiūlą rinkoje didino po remonto grįžusi viena iš atominių elektrinių.
 
Suomijoje kaina beveik nesikeitė ir siekė 31,75 EUR/MWh. Rugsėjo 18 d. dėl streiko nedirbo keli suomių popieriaus fabrikai, sumažėjus elektros paklausai rinkoje kainos smuko per pusę. Teigiamą streiko poveikį pajuto ir vartotojai Estijos prekybos zonoje. Beveik visą mėnesį suomių ir estų kainos rinkoje išliko vienodos. 31,7 EUR/MWh kainų vidurkį Estijoje padėjo palaikyti ir 28 proc. daugiau, nei reikėjo vietos vartojimui, pagaminusios elektrinės. 
 
Lenkijoje po rugpjūčio karščių padėtis elektros sistemoje išliko įtempta, tačiau vidutinė mėnesio kaina rinkoje beveik nepakito ir siekė 42,4 EUR/MWh. Vokietijoje vidutinė elektros kaina buvo 31,9 EUR/MWh. Kai rugsėjo 6 d. vėjo elektrinių gamybos galia perkopė 20 GWh, biržoje ėmė formuotis neigiamos kainos, minimali siekė -29,9 EUR/MWh. 
 
Praėjusią savaitę, spalio 12-18 d., vidutinė elektros energijos kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos ir Latvijos kainų zonose spalio 12–18 d. buvo 73,3 eurų už megavatvalandę (EUR/MWh). Palyginti su praėjusia savaite, kaina augo 13 procentų dėl išaugusių fizinių elektros srautų per Baltijos šalis vykstant planiniams remontams Rusijos tinkluose ir linijose tarp Estijos ir Latvijos.
 
Į viršų