Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2020-12-03

„Litgrid“ kuria elektros balansavimo pajėgumų rinką: paslaugas pirks nebe metams, o kiekvienai valandai

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ parengė naujas balansavimo paslaugų ir disbalanso sutarčių standartines sąlygas, kurios leis nuo 2021 m. veikti balansavimo pajėgumų rinkai ir paklausos telkimo paslaugoms.
 
„Litgrid“ parengtas sutarčių standartines sąlygas pirmadienį patvirtino Valstybinė energetikos reguliavimo taryba.
 
„Svarbiausias pokytis – sukuriame naują balansavimo rinkos segmentą – balansavimo pajėgumų rinką, kurioje kasdien vykdysime aukcionus kiekvienai valandai ir balansavimo pajėgumus užsakysime iš rinkos dalyvių pagal realų poreikį tai valandai už mažiausią pasiūlytą pajėgumo kainą. Iki šiol balansavimo paslaugas – vadinamąjį antrinį rezervą – pirkome visiems metams į priekį. Taigi, naujoji sistema bus efektyvesnė, nes ateinančios dienos balansavimo pajėgumų poreikį daug tiksliau suplanuoti, nei ateinančių metų, be to, rinkos mechanizmas skatina konkurenciją tarp esamų gamintojų bei sukuria aiškus signalus naujiems rinkos dalyviams“, – sako Giedrius Radvila, „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento direktorius.
 
„Kitas svarbus pakeitimas – nuo šiol balansavimo paslaugas galės teikti ne tik elektros gamintojai, bet ir nepriklausomi paklausos telkėjai, prireikus už tam tikrą kainą sumažinsiantys vartojimą. Tai nauja, inovatyvi paslauga, kuri turi didelio potencialo ateityje. Išnaudodami rinkos mechanizmus optimizuosime pajėgumų panaudojimą, suteiksime galimybes gamintojams laisvus pajėgumus panaudoti elektros rinkoje, o vartotojai sutaupys, nes bus užsakomas realų kiekvienos valandos poreikį atitinkantis pajėgumų kiekis“, – teigia G. Radvila.
 
Pasak jo, balansavimo pajėgumų aukcionas Lietuvoje – pirmas konkretus žingsnis link regioninio balansavimo pajėgumų rinkos mechanizmo, kuris numatomas įdiegti Baltijos šalyse iki Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais. Trijų Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai šį rudenį parengė Baltijos dažnio valdymo bloko ir bendros balansavimo pajėgumų rinkos koncepciją, taip pat atliko rinkos konsultaciją dėl šio dokumento, kuriame numatyta, kaip po sinchronizacijos bus valdomas sistemos dažnis ir organizuojama balansavimo pajėgumų rinka.
 
Nauji rinkos mechanizmai bei galimybės nepriklausomiems paklausos telkėjams dalyvauti balansavimo rinkoje leis efektyviausiu būdu valdyti balansavimo paslaugų kaštus: sisteminių paslaugų tarifą bei elektros rinkos dalyvių disbalanso kaštus.
 
Keisdama standartines balansavimo ir disbalanso sutarčių sąlygas, „Litgrid“ įgyvendina šių metų birželį priimtus Elektros energetikos įstatymo pakeitimus ir 2019 m. Europos Sąjungos reglamentą Nr. 2019/943 dėl elektros energijos vidaus rinkos.
 
„Litgrid“ šiuo metu yra sudariusi balansavimo sutartis su 5 elektros gamintojais ir vienu paklausos telkėju.
 
Į viršų