2024-06-06
Trečiasis sinchroninis kompensatorius jau Lietuvoje: pradedami įrengimo darbai
Sinchroninis kompensatorius, didžiausias elektros perdavimo tinklo įrenginys, reikalingas sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais, atgabentas į Neries transformatorių pastotę šalia Vilniaus, pradedami jo įrengimo darbai. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ vykdomas projektas padidins sistemos patikimumą ir prisidės prie Lietuvos energetinės nepriklausomybės, ruošiantis sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais ir atsinaujinančių energijos išteklių plėtrai.
„Neries pastotę pasiekė jau trečiasis sinchroninis kompensatorius. Visi jo komponentai sėkmingai atgabenti, statybų aikštelė paruošta, netrukus bus pradedami montavimo darbai. Telšių ir Alytaus pastotėse šie darbai eina į pabaigą, artimiausiu metu pradėsime įrenginių bandomąją eksploataciją. Sinchroninių kompensatorių projektas yra kertinis, Baltijos šalims rengiantis sinchronizacijai su Vakarų Europos tinklais. Šie dideli ir galingi įrenginiai reikalingi sinchroniniam darbui su kontinentinės Europos partneriais, jie padės užtikrinti inerciją tinkle, taip apsaugodami elektros sistemą nuo netikėtų trikdžių. Sinchroniniai kompensatoriai taip pat yra kertinis elementas kuriant elektros sistemą, kurioje visa reikalinga energija gaminama atsinaujinančių išteklių elektrinėse“, – teigia Rokas Masiulis, „Litgrid“ vadovas.
Sinchroninis kompensatorius – tai prie elektros perdavimo tinklo prijungtas galingas, didelės masės besisukantis elektrinis variklis, galintis kaupti sukimosi energiją ir esant reikalui būti panaudotas generatoriaus režimu. Jis padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį stabilumą: sumažina įtampos kryčius trumpųjų jungimų metu, užtikrina inerciją, kompensuoja reaktyviąją galią.
Daugiau nei 460 t sveriantis įrenginys pagamintas „Siemens Energy“ gamykloje Vokietijoje, atlikus gamyklinius bandymus jis buvo išardytas į atskirus komponentus. Tuomet nugabentas į Roterdamo uostą ir, pakrautas į laivą, iki Lietuvos keliavo maždaug 1500 km per Šiaurės ir Baltijos jūras.
Sinchroninio kompensatoriaus komponentai gegužės pradžioje buvo iškrauti Klaipėdos uoste. Dalis krovinių vėliau gabenti kelių transportu, o sunkiausias komponentas – 254 tonas sveriantis generatoriaus statorius – geležinkeliu buvo atgabentas iki Bezdonių geležinkelio stoties. Paskutinius kilometrus iki Neries transformatorių pastotės birželio 6-osios naktį statorius įveikė specialios konfigūracijos vilkiku, kurio sąstatas su sudvejintomis platformomis užėmė dvi eismo juostas.
„Dėkoju visiems kolegoms, institucijoms, logistikos ir kitiems partneriams už sklandų bendradarbiavimą, vieningai dirbant dėl Lietuvos energetinės nepriklausomybės. Su Europos Sąjungos parama šis visoms Baltijos šalims svarbus projektas galėjo būti įgyvendintas sparčiau“, – sako R. Masiulis.
Iš viso Lietuvoje prie perdavimo tinklo bus prijungti trys sinchroniniai kompensatoriai – Telšių, Alytaus ir Vilniaus rajone esančioje Neries transformatorių pastotėje. Telšių ir Alytaus sinchroninių kompensatorių įrengimo darbai bus baigti šiemet.
Sinchroninių kompensatorių įrengimas yra vienas iš pagrindinių sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais programos projektų.
Iš viso „Litgrid“ įgyvendino jau 8 sinchronizacijos projektus. Tai 330 kV Bitėnų transformatorių pastotės išplėtimas, 110 kV linijos Pagėgiai-Bitėnai statyba, 330 kV linijos Lietuvos elektrinė-Vilnius rekonstrukcija, „LitPol Link“ jungties išplėtimas, avarinio prisijungimo prie kontinentinės Europos tinklų per sinchroninę jungtį „LitPol Link“ bandymas, Šiaurės Rytų Lietuvos perdavimo tinklo optimizavimas, Lietuvos izoliuoto darbo bandymas ir AGV sistemos įdiegimas.
Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS / UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Trijų Baltijos šalių operatoriai sutarė sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais atlikti 2025 m. vasarį.
Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorių įgyvendinami sinchronizacijos projektai iš dalies finansuojami Europos Sąjungos lėšomis iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės.
