Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Žemės savininkams

Titulinis puslapis > Žemės savininkams > Veikla linijų apsaugos zonose

Veikla linijų apsaugos zonose

Visoms aukštos įtampos elektros perdavimo linijoms yra nustatytos apsaugos zonos. Tai – išilgai linijos ašies esanti žemės juosta, kurios kraštinės nutolusios nuo linijos kraštinių laidų:  110 kV įtampos linijų – po 20 metrų į abi puses, 330 kV – po 30 metrų į abi puses, 400 kV – po 40 metrų į abi puses.
Kur ir kokiu atstumu nuo gyvenamųjų namų driekiasi aukštosios įtampos elektros linijos, kokie objektai patenka į linijų apsaugos zonas, galima pasitikrinti internetinių žemėlapių duomenų bazėje REGIA (regionų geoinformacinės aplinkos paslauga). Šiuose žemėlapiuose galima tiksliai pažiūrėti, kur nusitęsia elektros perdavimo linija, o kur jos apsaugos zona. 

Žemė, esanti elektros linijos apsaugos zonoje, išlieka žemės sklypo savininko nuosavybė, tačiau teisės aktų nustatyta tvarka elektros perdavimo tinklo operatoriui „Litgrid“ suteikta teisė joje vykdyti įvairius aukštos įtampos elektros linijų eksploatavimo darbus.
 
LEISTINA VEIKLA

Būtina gauti elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid" leidimą norint elektros linijos apsaugos zonoje:
 • statyti, kapitališkai remontuoti, rekonstruoti arba griauti pastatus, statinius ir inžinerinius tinklus;
 • vykdyti kalnakasybos, krovimo, žemės kasybos bei lyginimo, sprogdinimo, melioravimo ir laistymo darbus;
 • sodinti arba kirsti medžius ir krūmus: miestuose, gyvenvietėse, miško parkuose, sodybose ir soduose, kuriuose nutiestos oro ir oro kabelių linijos, jų apsaugos zonose, vadovaudamiesi miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių želdinių apsaugos taisyklėmis, medžius ir krūmus kerta ir geni želdinius prižiūrinčios organizacijos arba želdinių savininkai, suderinę su elektros tinklus eksploatuojančiais asmenimis šių darbų atlikimo terminus. Taip pat turi būti atkreiptas dėmesys į kertamus medžius už oro linijos apsaugos zonos, jeigu jie griūdami gali pasiekti oro linijos laidus, arba išversti šalia augantį medį, o jis užvirsti ant oro linijos, esant tokiai tikimybei, šiuos kirtimus taip pat reikia derinti su Perdavimo tinklo operatoriumi. Nuvirtusių medžių ant oro linijos laidų liesti negalima – tai pavojinga gyvybei;
 • važiuoti mašinoms ar kitiems mechanizmams, kurių aukštis su kroviniu arba be jo yra daugiau kaip 4,5 metro nuo kelio paviršiaus. Jei būtina važiuoti su aukštesne nei 4,5 metrai technika, leidimą reikia gauti ne tik iš perdavimo tinklo operatoriaus, bet ir Valstybinės kelių transporto inspekcijos. 
 • rengti gyvulių laikymo aikšteles, tverti vielų užtvaras ir metalines tvoras.
Prašymų leisti vykdyti veiklą apsaugos zonose formos:
 
 
Dėl raštiško leidimo reikia kreiptis į „Litgrid“ regioninių padalinių, atsakingų už perdavimo tinklo priežiūrą, vadovus. „Litgrid“ regionų vadovų kontaktai yra ČIA. Padalinių regioninį išsidėstymą galima pamatyti ČIA.
 
 
DRAUDŽIAMA VEIKLA
 
Elektros linijos apsaugos zonoje draudžiama:
 • įrengti vaikų žaidimų aikšteles,
 • visų rūšių mašinų ir mechanizmų aikšteles,
 • organizuoti renginius, į kuriuos susirenka daug žmonių,
 • sandėliuoti pašarus, šiaudus, trąšas, durpes, malkas ir kitas medžiagas,
 • įrengti degalines, kuro ir tepalų sandėlius,
 • įrengti sąvartynus, teršti gruntą ir atmosferą, kūrenti laužus,
 • užtverti kelius prie elektros tinklų objektų,
 • leisti aitvarus ir kitokius skraidančius prietaisus, taip pat kitaip pažeisti elektros oro linijos izoliaciją,
 • lipti į atramas.
Visa informacija apie veiklos apribojimus elektros linijų apsaugos zonoje skelbiama čia.

Jei pastebėjote neįprastus įvykius šalia elektros perdavimo linijų arba aukštos įtampos elektros linijų apsaugos zonose, pavyzdžiui, nutrūkusius laidus, ant linijos užvirtusį medį, kilusį gaisrą, ant laidų užmestus pašalinius daiktus ir pan. prašome kuo skubiau informuoti bendrąjį pagalbos centrą trumpuoju telefono numeriu 112.

Pastebėjus nutrūkusį elektros oro linijos laidą negalima jo liesti ir priartėti arčiau jo kaip 8 metrai. Taip pat negalima liesti ant elektros laidų užvirtusių medžių, nes jie taip pat gali būti pavojingi žmogaus gyvybei. Pastebėjus apgadintus ar kibirkščiuojančius elektros energijos įrenginius, nukritusius, nutrauktus laidus, būtina nedelsiant kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112.
 
Į viršų