Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sinchronizacija

Titulinis puslapis > Sinchronizacija > Sinchronizacijos projektai > Sistemos dažnio stabilumo vertinimo (FSAS) valdymo sistemos įrengimas

Sistemos dažnio stabilumo vertinimo (FSAS) valdymo sistemos įrengimas

Statusas: projekto planavimas, atliekamos Baltijos šalių sinchronizacijos studijos.
Projekto tikslas
 
Įrengti sistemą, kuri užtikrintų Baltijos elektros sistemos dažnio stabilumą įvykus nenumatytam atsijungimui nuo kontinentinės Europos tinklų ir Baltijos elektros sistemai veikiant salos režimu.
 
Projekto reikšmė
 
2019 m. gegužės 27 d. Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai pasirašė susitarimą su kontinentinės Europos operatoriais dėl Baltijos šalių elektros energetikos sistemų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.
 
Sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais – tai paskutinis Nepriklausomybės etapas, suteikiantis Lietuvai energetinę laisvę. Mūsų elektros sistema dabar vis dar priklausoma nuo dažnio valdymo Rusijoje, bet jau 2025 m. ji veiks vienoje sinchroninėje erdvėje kartu su kitų Europos šalių sistemomis.
 
Pasirašytame susitarime nustatytas techninių priemonių katalogas, kurį būtina įgyvendinti siekiant pradėti sinchroninį darbą. Kadangi Baltijos šalys su kontinentinės Europos tinklais bus sinchroniškai sujungtos tik per dvigrandę „LitPol Link“ liniją, kataloge numatyta sąlyga, kad Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai privalo įdiegti dažnio stabilumo vertinimo sistemą, kuri užtikrins Baltijos elektros sistemos dažnio stabilumą tuo atveju, jei įvyktų nenumatytas atsijungimas ir Baltijos elektros sistema turėtų veikti salos režimu.
 
 
Bendra projekto informacija
 
Naujai diegiamą dažnio stabilumo vertinimo sistemą (angl. Frequency Stability Assesment System, FSAS) sudarys du moduliai, kurie vykdys dažnio stabilumo analizę planavimo proceso metu ir realiu laiku.
 
  1. FSAS planavimo modulis
Šis modulis atliks trikdžių analizę planavimo proceso metu ir patikrins, ar nėra pažeistos nustatytos dažnio kitimo greičio ir dažnio pokyčio ribos įvertinus planuojamus Baltijos šalių sistemų duomenis.
 
Tuo atveju, jei dažnio stabilumo ribos yra pažeidžiamos, FSAS pateiks koreguojančius veiksnius.
 
  1. FSAS realaus laiko modulis
Šis modulis atliks trikdžių analizę ir nustatys, ar pažeistos dažnio stabilumo ribos, įvertinus Baltijos šalių sistemų realaus laiko matavimų parodymus (generacija, poreikis, srautai per HVDC jungtis).
 
Jei dažnio stabilumo ribos bus pažeistos, FSAS pateiks koreguojančius veiksnius.
 
Projekto įgyvendinimas planuojamas dviem etapais:
 
- Pirmame etape pasitelkus konsultantus – kontinentinės Europos tinklų operatorius – bus atliekamas FSAS techninės specifikacijos parengimas, kuris apims reikalavimų nustatymą sistemos architektūrai, kibernetinei saugai, integracijai su esamomis IT sistemomis, signalų apimčių nustatymą, skaičiuojamojo modelio sudarymą.
 
- Antrajame etape pagal parengtą techninę specifikaciją bus atliekamas FSAS projektavimas, diegimas ir bandymai.
 
Darbų kalendorius
 
Veikla
Įgyvendinimo data
Pasirašyta sutartis su kontinentinės Europos operatorių konsorciumu pagal Litgrid parengtą ir su Baltijos operatoriais suderintą techninę užduotį
2021 m. balandžio 16 d.
Gauta pirminė studijos ataskaita
2022 m. I ketv.
Gauta galutinė studijos ataskaita
2022 m. III ketv.
Projekto užbaigimas
2024 m.
 
Projekto finansavimas
 
Projektas iš dalies finansuojamas iš Europos Sąjungos infrastruktūros tinklų priemonės „Connecting Europe Faciliy“ (CEF).
 
Į viršų