Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Žemės savininkams

Titulinis puslapis > Žemės savininkams > Servitutai > Servitutų kompensavimas

Servitutų kompensavimas

Informacija apie kompensacijas už servitutus
Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2018 m. liepos 25 d. patvirtino maksimalaus dydžio vienkartinės kompensacijos, mokamos už naudojimąsi įstatymu ar sutartimi tinklų operatorių naudai nustatytu žemės servitutu, nustatymo metodiką (toliau – Metodika), pagal kurią žemės sklypų savininkams bus skaičiuojamos ir mokamos vienkartinės kompensacijos už naudojimąsi įstatymu ar sutartimi tinklų operatoriaus naudai nustatytu žemės servitutu.
 
Kompensacijos už naudojimąsi įstatymu nustatytais žemės servitutais
Vyriausybės patvirtintoje Metodikoje numatyta, kad už Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymu nustatytą servitutą (jeigu už jį dar nebuvo atlyginta) žemės savininkas gaus 10 proc. sklypo dalies, kuriai nustatytas servitutas, vertės, kurią 2017 m. skelbė Registrų centras. Toks dydis pasirinktas, atsižvelgus į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pateiktą šių kompensacijų vertinimą.
Prašymus kompensacijoms gauti elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ priima raštu, siunčiant paštu adresu Viršuliškių skg. 99B, LT-05131, Vilnius, arba siunčiant elektroninio pašto adresu info@litgrid.eu.
 
Kas gali gauti kompensaciją?
Vienkartinę kompensaciją turi teisę gauti tie žemės sklypų savininkai bei valstybinės žemės patikėtiniai, kurių valdomiems žemės sklypams elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ naudai įstatymu yra nustatytas žemės servitutas, t.y kurių sklypas (jo dalis) patenka į esamo elektros perdavimo tinklo (110 kV ir aukštesnės įtampos) apsaugos zoną (jeigu už servitutą dar nebuvo atlyginta).
Pamatyti preliminarų elektros perdavimo linijų išdėstymą ir jų apsaugos zonas galima Registrų centro interaktyviame žemėlapyje REGIA (regionų geoinformacinės aplinkos paslauga).
 
Kokius dokumentus reikia pateikti norint gauti kompensaciją?
Vienkartinė kompensacija už įstatymu nustatytą žemės servitutą išmokama pagal žemės sklypo savininko ar valstybinės (savivaldybės) žemės patikėtinio operatoriui „Litgrid“ pateiktą prašymą.
 
Pateiktame prašyme turi būti nurodyta:
1. Žemės sklypo savininko (jo atstovo):
a) jei kreipiasi fizinis asmuo: vardas, pavardė, gimimo data, kontaktiniai duomenys (adresas, telefono numeris, elektroninio pašto adresas, banko arba kitos kredito įstaigos pavadinimas ir atsiskaitomosios sąskaitos numeris);
b) jei kreipiasi juridinis asmuo ar organizacija, užsienio organizacija, neturinti juridinio asmens statuso:  teisinė forma, pavadinimas, kodas, kontaktiniai duomenys (adresas, telefono numeris, elektroninio pašto adresas, banko arba kitos kredito įstaigos pavadinimas, atsiskaitomosios sąskaitos numeris), atstovaujančio asmens pareigos, vardas, pavardė.
   2. Žemės sklypo adresas (pateikiamas, jeigu yra).
   3. Žemės sklypo unikalus numeris ir (ar) kadastro numeris.
 
Pavyzdines prašymo formas galite rasti žemiau, apačioje.
 
Jeigu prašymas teikiamas pagal atstovavimą ar prašymą teikia žemės sklypo bendraturtis ir yra nustatyta žemės sklypo naudojimo tvarka, kartu su prašymu pridedamas įgaliojimas ir/ar žemės naudojimo tvarka bei žemės sklypo naudojimo tvarkos planas.
Kai žemės sklypas valdomas, naudojamas ir juo disponuojama bendrosios nuosavybės teise, operatoriui pateikiamas visų bendraturčių prašymas ar vieno (kelių) iš bendraturčių prašymas. Vienkartinė kompensacija žemės sklypo bendraturčiui apskaičiuojama proporcingai bendraturčio turimai žemės daliai.
 
Per kiek laiko bus paskaičiuota ir išmokėta kompensacija?
Kompensacija bus išmokėta ne vėliau nei per dvejus metus nuo teisingai užpildyto prašymo pateikimo.
Jeigu Nekilnojamojo turto registre ir Nekilnojamojo turto kadastre nėra įrašytos žemės sklypui taikytinos specialiosios žemės naudojimo sąlygos (VI. Elektros linijų apsaugos zonos), prašymo nagrinėjimas bus stabdomas. Atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes, specialiosios žemės naudojimo sąlygos įrašymą į NTR'ą gali atlikti pats žemės sklypo savininkas, arba „Litgrid“AB:
1. Įrašymą organizuoja žemės sklypo savininkas (dokumentų parengimo ir įrašymo išlaidas padengia pats).
2. Įrašymą organizuoja Litgrid AB (dokumentų parengimo ir įrašymo išlaidas padengs „Litgrid“ AB ar kita atsakinga institucija).
 
Kodėl reikia specialiąsias žemės naudojimo sąlygas įrašyti į Nekilnojamojo turto kadastrą ir Nekilnojamojo turto registrą?
Nekilnojamojo turto registre ir Nekilnojamojo turto kadastre esantis įrašas apie specialiąsias žemės naudojimo sąlygas (elektros linijų apsaugos zonas) yra būtina sąlyga siekiant tiksliai įvertinti pagal įstatymą nustatyto servituto, už kurį mokama vienkartinė kompensacija, plotą.
 
Jeigu Jums iškilo klausimų, reikia papildomos informacijos ar pageidaujate asmeninės konsultacijos: tel. 8 707 02227, el. p. servitutai.info@litgrid.eu.
 
Kompensacijos už naudojimąsi sutartimi nustatomu žemės servitutu
Vykdant tinklo plėtros projektus „Litgrid“ žemės savininkams teikia pasiūlymus sudaryti servituto nustatymo sutartis. Už servituto nustatymą sutartimi žemės savininkui bus išmokama piniginė kompensacija, apskaičiuota pagal Metodiką. Savininkams bus kompensuojama už prarastą galimybę naudoti žemės sklypą pagal paskirtį, už patirtus nuostolius dėl iškirsto miško, sunaikintų pasėlių ar sodinių.
 
Į viršų