Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Energetikos sistema

Titulinis puslapis > Energetikos sistema > Baltijos šalių galios ir dažnio valdymo blokas

Baltijos šalių galios ir dažnio valdymo blokas

Bendras Baltijos galios ir dažnio valdymo blokas numatytas 2019 m. Europos perdavimo sistemų operatorių asociacijos ENTSO – E Lietuvai, Latvijai ir Estijai išduotose prisijungimo prie kontinentinės Europos elektros tinklų sąlygose.
 
Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemos operatoriai pasirašė memorandumą, kuriame numatyta, kad 2025 m. prisijungus prie kontinentinės Europos elektros tinklų Baltijos šalys kartu valdys energetikos sistemos dažnį bendrame Baltijos šalių galios ir dažnio valdymo bloke.
 
Trijų Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai – AB „Litgrid“, AS „Augstsprieguma tīkls“ ir AS „Elering“ – kurs bendrą galios ir dažnio valdymo bloką. Tai reiškia, kad atsijungus iš vadinamojo BRELL žiedo, kuriame sistema valdoma centralizuotai, nuo 2025 m. Baltijos šalys bus pasiruošusios kartu savarankiškai užtikrinti patikimą energetikos veikimą efektyviai ir ekonomiškai naudingiausiu būdu.
 
Susitarime taip pat sumatyta siekti kurti bendrą Baltijos šalių rezervų rinką, kuri skatins rezervų paslaugas teikiančių elektros energijos gamintojų konkurenciją.
Galios rezervai skirti kompensuoti trumpalaikius galios ir elektros energijos trūkumus sistemoje. Šiuo metu Lietuvos perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ rinkoje aukcionų būdu kasmet įsigyja paslaugas dėl galios rezervų užtikrinimo, o Lietuvos ir kitų Baltijos šalių elektros energetikos sistemos dažnis centralizuotai yra valdomas iš dispečerinės Maskvoje.
 
Baltijos šalių perdavimo operatorių vadovai susitarimo memorandumą pasirašė  balandžio 28 d. Dokumente aptari bendro dažnio valdymo proceso principai, tolesni įgyvendinimo veiksmai, kurie turi būti įgyvendinti iki sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais. Dėl bendros rezervų rinkos kūrimo dar šįmet perdavimo sistemų operatoriai konsultuosis su rinkoje veikiančiais gamintojais.
 
Bendras Baltijos galios ir dažnio valdymo blokas numatytas Europos perdavimo sistemų operatorių asociacijos ENTSO – E Lietuvai, Latvijai ir Estijai išduotose prisijungimo prie kontinentinės Europos elektros tinklų sąlygose.
 
 
Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai – AB „Litgrid“, AS „Augstsprieguma tīkls“ ir AS „Elering“ parengė Baltijos dažnio valdymo bloko ir bendros balansavimo pajėgumų rinkos koncepciją. Baltijos šalių operatoriai parengė pasiūlymus principams, kuriais bus vykdomas dažnio ir galios valdymas Baltijos dažnio valdymo bloke, galios rezervų kiekių nustatymas ir paskirstymas Baltijos šalys ir bendros balansavimo pajėgumų rinkos modelis prisijungus prie Kontinentinės Europos tinklų. Koncepcija buvo teikiama viešai konsultacijai nuo 2020 m. rugsėjo 30 d. iki spalio 30 d. 
 
 
2021 m. sausio 20 d. Baltijos perdavimo sistemų operatoriai atnaujino Baltijos dažnio valdymo bloko koncepciją atsižvelgiant į suinteresuotų šalių pateiktas pastabas viešos konsultacijos metu.

Kartu su atnaujinta Baltijos dažnio valdymo bloko koncepcija yra skelbiamas viešos konsultacijos metu iš suinteresuotų šalių  gautų pasiūlymų vertinimas.
Baltijos šalių operatoriai įgyvendins Baltijos dažnio valdymo bloką rengdami įgyvendinamuosius dokumentus bei metodikas, kaip pateikta veiksmų plane iki Baltijos šalių prisijungimo prie Kontinentinės Europos tinklų.
 
 
Į viršų