Naujienos

2014-10-10

Gamtosaugininkų ir energetikų atidumas išsaugojo ypač retas lietuviškąsias orchidėjas

Įpusėjus elektros tilto į Lenkiją pamatų liejimui ir darbams priartėjus prie Lazdijų rajono, gamtos apsaugos specialistai kartu su energetikais iš būsimos elektros linijos „LitPol Link“ trasos iškėlė ir į kitą vietą persodino saugomų augalų rūšies – raudonosios gegūnės (Dactylorhiza incarnata), dar kitaip vadinamos lietuviškosios orchidėjos, kerus.
 
Visą vasarą stebėję trasos plote esančią augmeniją ir gyvūniją, gamtosaugininkai rekomendavo artėjant statybos darbams iš šalia Skaistučių kaimo (Lazdijų raj.) esančios pievos iškelti retą, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą augalą. Drėgnoje, dar vadinamoje aliuvine, pievoje augančios lietuviškosios orchidėjos persodintos per saugų atstumą nuo būsimos statybų aikštelės. Augalai iškasti su visais gumbais, pernešti ir persodinti į toje pačioje pievoje parengtą sodinimui tinkamą šlapią dirvą.
 
„Vadovaujamės gerąja Vakarų Europos ekologinės priežiūros praktika, kai infrastruktūros projektų įgyvendinimas darniai susiejamas su aplinkos, į kurią tokie projektai ateina, išsaugojimu. Persodinę retąsias gegūnes, sumažinome elektros tilto statybos poveikį aplinkai“, – sakė Karolis Sankovski, „LitPol Link“ projektą įgyvendinančios įmonės „Litgrid“ valdybos narys ir Strateginės infrastruktūros departamento direktorius. Darbai atlikti iš anksto juos suderinus ir gavus raštišką Aplinkos apsaugos agentūros leidimą.
 
„Toks gamtosaugos požiūriu natūralus veiksmas energetikos infrastruktūros statybos metu atliekamas pirmą kartą ir yra geriausias būdas išsaugoti retų rūšių augalus. Plėtojant infrastruktūrą gamtos aplinkoje, saugomas rūšis daug geriau perkelti į kitą vietą, nei palikti sunykimui“, – sakė Lietuvos gamtos fondo direktorius Edmundas Greimas. Pasak gamtosaugos specialistų, augalai gerai prigis, nes jie buvo perkelti į tokią pačią buveinę.
 
Ruduo – tinkamiausias laikas jau nužydėjusių, daugiamečių augalų persodinimui. Lietuvoje retai kur augančios gegūnės mėgsta šlapias, šaltiniuotas ir užpelkėjusias vietoves. Lietuviškųjų orchidėjų žiedais galima grožėtis jų žydėjimo metu – gegužės–birželio mėnesiais.
 
Visą vasarą Lietuvos gamtos fondo ekologinės priežiūros specialistai stebėjo tarptautinės elektros jungties „LitPol Link“ trasą. Taip siekiama apsaugoti unikalią pietų Lietuvos ekosistemą ir sumažinti planuojamų arba vykstančių statybos darbų poveikį gamtai.  Poveikio augmenijai ir augalijai priežiūra elektros tilto su Lenkija trasoje vykdoma prieš pradedant bet kokius statybos darbus ir bus tęsiama iki statybų pabaigos bei aplinkos sutvarkymo joms pasibaigus. Daugiau nuotraukų iš gegūnių persodinimo galima rasti čia.