Naujienos

2017-01-12

Ž. Vaičiūnas: „Efektyviai išnaudodami tarptautines jungtis galime užtikrinti palankiausią elektros kainą“

Sausio 11 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankėsi elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Sistemos valdymo centre. Ministrui pristatyta, kaip organizuojamas elektros sistemos valdymas, kokių žmogiškų, techninių, organizacinių ir informacinių technologijų išteklių reikia užtikrinti patikimam sistemos darbui.
 
Beveik kas dieną daugiau nei pusė šalyje suvartojamos elektros yra importuojama iš už šimtų ar net tūkstančių kilometrų nuo Lietuvos. Likusi dalis elektros energijos dalis pagaminama Lietuvoje. Elektros negalima sandėliuoti, todėl sistemos patikimumo, operatyvinio planavimo ir dispečerinio valdymo specialistų pagrindinė funkcija – taip suvaldyti elektros poreikio ir pasiūlos balansą, kad importuojama ir Lietuvoje pagaminama elektra nepertraukiamai pasiektų visus elektros vartotojus.
 
„Jau daugiau kaip metai Lietuvos elektros sistema veikia kaip tikra elektros srautų kryžkelė. Į Lietuvą ir per Lietuvą teka elektra, pagaminta Švedijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir Rusijoje. Patikimas ir stabilus sistemos darbas svarbus kiekvienam Lietuvos elektros vartotojui. Nors elektros perdavimo sistema techniniu požiūriu yra nutolusi nuo vartotojų ir ne visada pastebima, tačiau būtent šios sistemos veikimo kokybė yra vienas svarbiausių elementų elektros tiekimo patikimumui užtikrinti“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
 
Elektros importo alternatyvas šiandien užtikrina 2015–2016 m. sandūroje darbą pradėjusios elektros jungtys su Švedija „NordBalt“ ir Lenkija „LitPol Link“. Jos ne tik užtikrino elektros energijos tiekimo šaltinių įvairovę, sustiprino tiekimo saugumą, bet ir kasdien kuria apčiuopiamą ekonominę naudą.
 
„Visi patyrėme, kad konkurencija atneša daugybę skirtingų naudų, pirmiausiai – mažesnes paslaugų kainas vartotojams. Taip atsitiko ir su elektros kaina rinkoje – lyginant su 2014 metais didmeninės kainos rinkoje smuko ketvirtadaliu. Maksimaliai efektyviai išnaudodami šias tarptautines jungtis, mes galime užtikrinti tiek įmanomai mažiausią kainą vartotojams, tiek ir patikimą elektros energijos tiekimą“, – teigė Ž. Vaičiūnas.
 
Pasak energetikos ministro, tolimesniais darbais bus siekiama įtvirtinti jau pasiektus reikšmingus laimėjimus stiprinant elektros sistemos patikimumą.
 
„Patikimumas išlieka prioritetiniu tikslu. Būtent Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais yra ilgalaikio sistemos patikimumo projektas. Kartu į savo rankas susigrąžinsime elektros energetikos sistemos valdymą, kuris, kaip bebūtų paradoksalu, šiuo metu vis dar priklauso nuo Rusijos“, – sakė ministras.
 
Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su Europos sistemomis – strateginis valstybės siekis. Artimiausiu metu turėtų būti baigtas Europos Komisijos inicijuotas Jungtinių tyrimų centro tyrimas, kuriame vertinami Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos su Europos elektros sistemomis scenarijai. Preliminariais vertinimais, kainos ir patikimumo požiūriu efektyviausias būdas Baltijos šalių sinchronizacijai su Europos tinklais – sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais per Lenkiją, statant antrąją elektros jungtį „LitPol Link“.