Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2012-07-23

Sklandus pirmasis prekybos mėnuo „Nord Pool Spot“ elektros biržoje

Jau mėnuo kaip Lietuvoje veikia Šiaurės šalių elektros biržos „Nord Pool Spot“ prekybos zona. Vidutinė didmeninė elektros kaina, susiformavusi biržoje per pastarąjį mėnesį, siekė 16 ct/kWh – tiek pat, kiek ir praėjusių metų birželį-liepą. Biržoje aktyviai veikė daugiau kaip 20 dalyvių, o vidutinė dienos prekybos apimtis siekė apie 20 000 megavatvalandžių (MWh) elektros energijos. Mėnesio prekybos apimtis sudarė 0,63 teravatvalandžių (TWh), kai praėjusiais metais tuo pačiu metu apimtis siekė 0,7 TWh elektros energijos.

Per pirmąsias dienas rinkos dalyviai sklandžiai prisitaikė prie naujo operatoriaus prekybos sistemos, didmeninė elektros kaina ilgainiui priartėjo prie įprasto vidurkio. Tai rodo, jog biržoje elektros kaina formuojasi skaidriai ir objektyviai.

Pastarąjį mėnesį „Nord Pool Spot“ prekybos zonose Skandinavijoje, Estijoje ir Lietuvoje formavosi skirtinga elektros kaina. Skandinavijoje elektros kaina buvo itin žema – tam įtakos turėjo didelė pasiūla ir mažesnis suvartojimas elektros rinkoje: daugiau nei įprasta elektros pagaminta iš ypač gausių vandens rezervų hidroelektrinėse, o vartojimui didžiausią įtaką darė sumažėjęs pramonės įmonių poreikis. Elektros kainų skirtumas tarp Skandinavijos ir Estijos prekybos zonų formuojasi dėl nedidelio (350 MW) elektros jungties „Estlink“ tarp Suomijos ir Estijos pralaidumo. Kainų skirtumą tarp Estijos ir Lietuvos kainų zonų lemia ribotas pralaidumas tarp Estijos ir Latvijos elektros sistemų – dėl šios priežasties į Lietuvą patenka nedaug pigesnės elektros iš Estijos ir ji nedaro reikšmingos įtakos kainai Lietuvoje.

Kol kas Lietuva yra izoliuota biržos „Nord Pool Spot“ prekybos zona. Latvijai tapus „Nord Pool Spot“ prekybos zona 2013 metais, o 2015 metais pastačius elektros jungtį „NordBalt“ (Lietuva-Švedija), Lietuva galės naudotis visais prekybos didelėje Šiaurės šalių rinkoje teikiamais privalumais.
Į viršų