Naujienos

2017-09-15

Rugpjūtį elektros rinkoje kaina pasistiebė dėl atominių elektrinių remontų Švedijoje

Vidutinė elektros kaina Baltijos ir Šiaurės šalyse augo antrą mėnesį iš eilės. „Nord Pool“ Lietuvos prekybos zonoje kaina padidėjo 3 proc. iki 37,3 eurų už megavatvalandę (EUR/MWh). Praėjusių metų rugpjūtį kaina buvo dešimtadaliu žemesnė. Kainos augimą lėmė intensyvūs atominių elektrinių priežiūros darbai Švedijoje – mėnesio pabaigoje nedirbo apie pusę švedų atominių jėgainių blokų. Be to, Lietuvoje elektros poreikis augo 8 procentais.
 
Išsami elektros rinkos apžvalga yra čia.
 
Lietuva importavo 85 proc. suvartotos elektros, 42 proc. iš Švedijos, 19 proc. – iš Latvijos,  Estijos ir Suomijos, 33 proc. – iš Rusijos ir Baltarusijos, 6 proc. – iš Lenkijos. Lietuvos elektrinėse gamyba augo beveik penktadaliu. Pasinaudojusi padėtimi dėl aukštesnių kainų bangos iš Šiaurės šalių, po mėnesio pertraukos elektrą gamino ir Lietuvos elektrinė. Didžiąją dalį – 85 proc. – vietos elektros ir toliau tradiciškai pagamino vėjo ir hidroelektrinės.
 
Vidutinė „Nord Pool“ sistemos kaina rugpjūtį buvo 27,6 EUR/MWh, 5 proc. aukštesnė nei liepą. Švedijos ketvirtojoje prekybos zonoje kaina kilo net dešimtadaliu iki 33,9 EUR/MWh. Švedijoje elektros suvartojimas didėjo 6 proc., o gamyba smuko 3 proc. Be atominių elektrinių, mažiau gamino ir vėjo parkai – juose elektros gamyba krito 37 proc. Suomijos ir Estijos prekybos zonose vidutinė elektros kaina kilo po 6 proc. iki 36,3 EUR/MWh. Latvijoje rugpjūtį vyko gausūs vietinių elektrinių remontai, tačiau bendrai vietos gamyba augo 7 proc. Labiausiai, 36 proc., augo gamyba hidroelektrinėse.
 
Rugpjūtį Lenkijoje vidutinė elektros kaina augo 6 proc. iki 38,4 EUR/MWh. Vietinė gamyba išliko stabili – vėjo elektrinės pagamino 5 proc. daugiau, saulės ir biomase kūrenamos elektrinės – 7 proc. daugiau, o šiluminėse elektrinėse gamyba nežymiai sumažėjo. 
 
Vienintelėje iš Baltijos jūros regiono valstybių Vokietijoje vidutinė elektros kaina smuko 7 proc. ir siekė 30,8 proc. EUR/MWh. Šalies atominės elektrinės pagamino trečdaliu daugiau, nuo mėnesio vidurio veikė visi aštuoni atominiai reaktoriai, kurių bendra galia siekia apie 10 GW. Vėjo ir saulės elektrinėse pagaminta elektra sudarė ketvirtadalį visos vietinės gamybos.