Naujienos

2016-09-14

Paskutinį vasaros mėnesį elektros rinka pamalonino stabiliomis kainomis

Nors rugpjūtį elektros vartojimas Lietuvoje išaugo 5 proc., stabiliai nedideles elektros kainas biržoje padėjo išlaikyti dirbusi „NordBalt“ jungtis ir intensyvi Baltijos šalių elektrinių gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje elektros kainos buvo panašios visą mėnesį. „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje rugpjūtį kaina buvo 33,8 euro už megavatvalandę (EUR/MWh). Palyginti su liepa, kaina smuko 14 proc., o palyginti su pernai rugpjūčiu – 27 proc.
 
Išsamią elektros rinkos apžvalgą galima rasti čia.
 
Rugpjūtį į Lietuvą importuota 81 proc. suvartotos elektros. Per Lietuvos ir Švedijos jungtį „NordBalt“ importuota 38 proc. visos importuotos elektros. Importas iš Latvijos, Estijos ir Suomijos sudarė trečdalį, o iš trečiųjų šalių – 28 proc. 
 
Elektros gamyba dėl palankių vėjų visame Baltijos jūros regione išaugo 38 proc. Lietuvoje vėjo jėgainės ir hidroelektrinės pagamino panašų kiekį elektros, jų gamyba sudarė atitinkamai 44 ir 41 proc. vietos gamybos. Latvijoje hidroelektrinės pagamino 58 proc. daugiau nei liepą, o šiluminių elektrinių gamyba sumažėjo 42 procentais. Tomis dienomis, kai vyravo smarkūs vėjai, vienodos kainos formavosi „Nord Pool“ biržos Švedijos, Suomijos ir Baltijos šalių kainų zonose. 
 
Šiaurės šalyse didėjo ir vartojimas, ir vietos gamyba. Skandinavijos šalių prekybos zonose vidutinė rugpjūčio kaina išliko tokia pati kaip ir liepą – 25 EUR/MWh. Švedijos ketvirtojoje prekybos zonoje, Suomijoje ir Estijoje elektros kaina buvo vienoda ir siekė 31 EUR/MWh. Nuo mėnesio pradžios planiniams priežiūros darbams buvo sustabdytos švedų Ringhals ir suomių Loviisa atominės elektrinės, jų suminė galia siekė 2,6 GW. Tai sudarė galimybes daugiau eksportuoti estams – jų vietos gamyba išaugo penktadalį. 
 
Lenkijoje vidutinė mėnesio kaina nukrito iki 34 EUR/MWh. 5 proc. mažėjimą lėmė išaugęs importas per jungtis su Švedija ir Lietuva. Vokietijoje rugpjūčio kaina buvo stabili – 27 EUR/MWh.