Naujienos

2017-03-10

Palankūs orai vasarį leido išlaikyti stabilią kainą elektros rinkoje

Vasarį „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje vidutinė elektros kaina išliko nepakitusi ir siekė 36,5 euro už megavatvalandę (EUR/MWh). Palyginti su pernai metų vasariu, kaina buvo 23 proc. didesnė. Stabilią rinkos kainą Lietuvoje palaikė smukęs elektros suvartojimas ir ūgtelėjusi elektros gamyba vėjo ir hidroelektrinėse.
 
Išsami elektros rinkos apžvalga yra čia.
 
Praėjusį mėnesį Lietuva importavo 78 proc. suvartotos elektros, 34 proc. iš Latvijos, Estijos ir Suomijos 18 proc. – iš Švedijos, 7 proc. – iš Lenkijos ir 40 proc. iš trečiųjų šalių. Dėl planinių oro linijų remontų importas iš Latvijos sumenko trečdaliu, palyginti su sausiu. Įsivyravus vienodoms kainoms Lietuvoje ir Švedijoje, „NordBalt“ jungtimi taip pat buvo mažiau importuojama švediškos elektros. 
 
Elektros gamyba Lietuvoje šiek tiek paaugo. Daugiau kaip pusę elektros pagamino vėjo jėgainės, 37 proc. – hidroelektrinės. Tuo tarpu visose Baltijos šalyse dominavo šiluminės elektrinės – jos pagamino beveik du trečdalius elektros. 
 
„Nord Pool“ sistemos vidutinė elektros kaina pakilo 5 proc. iki 32,3 EUR/MWh. Didesnę kainą lėmė sumažėjusi gamyba hidroelektrinėse ir vėjo jėgainėse. Visose Švedijos prekybos zonose, išskyrus ketvirtąją, kaina kilo  4 proc. iki 33 EUR/MWh. Švedijos ketvirtojoje prekybos zonoje kaina išliko 34 EUR/MWh. Estijos ir Suomijos prekybos zonose susiformavo vienoda kaina, 35,1 EUR/MWh. Palyginti su sausiu, kainos augo ir tam didžiausią įtaką turėjo ūgtelėjusios kainos Švedijoje. 
 
Vasarį Lenkijoje ketvirtadaliu išaugo vėjo elektrinių gamyba ir elektros rinkoje kaina sumažėjo 2 proc. iki 36,2 EUR/MWh. Kitos elektrinės gamino mažiau, todėl bendrai elektros gamybos apimtis Lenkijoje nekito. Eksportas per „LitPol Link“ jungtį į Lietuvą išaugo dviem trečdaliais.
 
Baltijos jūros regione didžiausia kaina ir toliau išliko Vokietijoje, vasarį ji siekė 39,7 EUR/MWh. Palyginti su sausiu, kaina krito ketvirtadaliu dėl išaugusios gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių. Vokietijos vėjo elektrinės pagamino 40 proc. daugiau elektros, o vasario 20 d. buvo sumuštas gamybos rekordas – vėjo jėgainės pagamino 37 GW elektros. Tuo tarpu Vokietijos perdavimo sistemos operatorius paskelbė, kad mažėjant atominių elektrinių ir didėjant vėjo elektrinių galiai sistemos patikimumui užtikrinti jau reikia 2 GW lanksčios gamybos ir šis klausimas taps kritinis 2020-2025 metais.