Naujienos

2016-10-19

„Litgrid“ skatina įmonių vadovus susirūpinti darbų sauga

Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ pastebi, kad šalies įmonėse darbų sauga vis dar nėra verslo prioritetas. Reguliariai rangovų patikrinimus rengianti įmonė pastebi, kad įgyvendinant darbų saugos priemones situacija iš esmės nesikeičia: šiemet per 9 mėnesius atlikus 84 rangovų darbo vietų patikrinimus buvo rastas 51 pažeidimas, tiesiogiai susijęs su darbų sauga. Tačiau pokyčiai šioje srityje priklauso nuo įmonės vadovo požiūrio. 
 
„Norime atkreipti  visų įmonių vadovų dėmesį, kad darbų saugos srityje smulkių pažeidimų nebūna – net ir netinkamai užpildytas dokumentas gali kelti grėsmę žmogaus gyvybei ar sveikatai“, - sako aukštos įtampos elektros perdavimo tinklą valdančios bendrovės „Litgrid“ Perdavimo tinklo departamento direktorius Vidmantas Grušas. Jo teigimu, privalome labiau rūpintis savo darbuotojų saugumu, nes pripratę dirbti pavojingoje aplinkoje, žmonės linkę prarasti budrumą, o tuomet ir kyla didžiausia rizika jų saugumui.
 
Siekdama išsiaiškinti darbų saugos organizavimo praktiką Lietuvos verslo įmonėse, „Litgrid“ iniciavo Lietuvos įmonių tyrimą*.  Tyrimas atskleidė, kad dauguma apklaustų įmonių vadovų mano, jog už darbuotojų saugumą pirmiausiai atsakingas yra įmonės vadovas, taip teigė 6 respondentai iš 10.  Tačiau, nors įmonių vadovai prisiima ir suvokia atsakomybę už saugą darbe, 90 proc. respondentų dažniausiai pasitaikančia nelaimingų atsitikimų darbo vietose priežastimi įvardina neatsargų ir neatsakingą paties darbuotojų elgesį. 
 
„Įmonių vadovų požiūris, kad dažniausiai kaltas yra pats darbuotojas – ydingas, todėl savo patirtimi ir žiniomis, siekiame, kad saugos klausimas taptų verslo prioritetu, tuomet pakis ne tik požiūris, bet ir nelaimingų atsitikimų darbe statistika“, - teigia V.Grušas. 
 
Panaši apklausa buvo atlikta ir Europos Sąjungos (ES) mastu. Ji atskleidė, kad geresni personalo saugos ir sveikatos rezultatai matomi tose įmonėse, kuriose darbų sauga yra tiesioginių vadovų pareiga ir atsakomybė. Paaiškėjo, kad ES vidutiniškai 40 proc. įmonių periodiškai kelia darbų saugos klausimus aukšto lygio vadovybės posėdžiuose, tuo tarpu Lietuvoje tokią praktiką įgyvendina tik 14 proc. organizacijų.
 
Anot V.Grušo, 99 proc. nelaimingų atsitikimų įmanoma išvengti, jei darbų sauga taptų visų veiklos procesų prioritetu. ES tyrimo rezultatai patvirtina, kad didelį poveikį užtikrinant saugumą darbe turi aukščiausio lygio ir tiesioginių vadovų aktyvus įsitraukimas bei jų rodomas asmeninis pavyzdys: jei darbuotojai mato, jog jų vadovas laikosi taisyklių, tai skatina juos elgtis taip pat.
 
„Dirbti saugiai pirmiausia yra kiekvieno asmeninė atsakomybė, tačiau ilgainiui visi pavojai gali tapti nepastebimi. Todėl kviečiame visus savo partnerius bei rangovus nuolat kalbėtis šia tema su savo darbuotojais ir kasdien vis iš naujo pasitikrinti, ar tikrai darome viską, kad iš darbo grįžtume sveiki“, - sako V.Grušas.