Naujienos

2015-04-28

„Litgrid“ kreipėsi dėl Europos Sąjungos finansinės paramos elektros jungčiai su Lenkija

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” pateikė paraišką Europos infrastruktūros tinklų priemonės „Connecting Europe Facility“ (CEF) fondui dėl dalinio elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ finansavimo.
CEF programos lėšomis finansuojami bendro Europos sąjungos (ES) intereso energetikos, telekomunikacijų ir susisiekimo infrastruktūros projektai.
 
Pagal CEF reglamentą, projekto vystytojas „Litgrid“ 2014 metais kreipėsi į naudas, įgyvendinus šį projektą, gausiančias šalis (Švediją, Norvegiją ir Vokietiją) taip pat į nepriklausomų Europos energetikos sektoriaus reguliatorių agentūrą (ACER) dėl dalinio projekto kaštų kompensavimo.
 
Atlikdami nepriklausomą kaštų ir naudų įvertinimą ACER pirmą kartą monetizavo Lietuvos elektros sistemos patikimumo kainą ir konstatavo, kad dėl „LitPol Link“ projekto Lietuvos patiriamos naudos viršija investicijas. Vertinant šių investicijų poveikį elektros perdavimo tarifui, ACER skaičiavimais be ES paramos, perdavimo tarifo įtaka per ateinančius 25 metus gali svyruoti nuo 18 iki 38 procentų, lyginant su 2015 metais.
 
„Toks projektas kaip „LitPol Link“ – didžiulė investicija bet kuriam operatoriui. Sėkmingą elektros jungties su Lenkija projekto darbų pabaigą užtikrins bendrovės „Litgrid“ nuosavos ir skolintos lėšos. Tuo pačiu siekiame, kad ši didžiulė investicija leistų mažinti įtaką elektros perdavimo tarifui. Dėl dalinio finansavimo į CEF fondą kreipėmės siekdami sumažinti galimą „LitPol Link“ projekto kaštų įtaką elektros perdavimo tarifui“, - sako Rimantas Busila „Litgrid“ valdybos narys ir Finansų departamento direktorius. 
 
Visa „LitPol Link“ projekto vertė - 370 milijonų eurų, jungties kaštus dalijasi Lietuva ir Lenkija. Lietuvai tenkanti kaštų dalis apima investicijas į elektros perdavimo liniją nuo Alytaus iki Lenkijos sienos ir srovės keitiklių stotį prie Alytaus.
 
„LitPol Link“ jungtis Lietuvos ir Lenkijos elektros energetikos sistemas sujungs pirmą kartą. Projektas yra Baltijos energetikos rinkų sujungimo plano BEMIP dalis, kuriuo siekiama iki 2015 metų sujungti Baltijos jūros regiono valstybių energetikos sistemas ir panaikinti energetiškai izoliuotas salas Europos Sąjungoje.
 
Daugiau apie ACER sprendimą - agentūros svetainėje:
http://www.acer.europa.eu/Official_documents/Acts_of_the_Agency/Pages/Individual-decision.aspx