Naujienos

2016-05-27

„Litgrid“ grupės metų pradžios rezultatai – augo pajamos ir grynasis pelnas

2016 m. pirmąjį ketvirtį „Litgrid“ grupės pelnas buvo 4,9 mln. eurų, lyginant su 2 mln. eurų pelnu tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Grupės pajamos per ketvirtį išaugo 63 proc. ir siekė 40,8 mln. eurų. Finansinių rodiklių gerėjimą labiausiai lėmė išaugusios perdavimo paslaugos ir tarptautinių jungčių perkrovų pajamos. Tradiciškai didžiausią dalį, 44 proc. visų Grupės pajamų, sudarė pajamos už elektros energijos perdavimą, iš viso - 18 mln. eurų.
 
„Naujųjų „LitPol Link“ ir „NordBalt“ jungčių eksploatacija ne tik ženkliai pagerino elektros sistemos patikimumą ir išplėtė elektros importo galimybes, jų atsiradimas taip pat pritraukia mums naujų pajamų. Tai labai svarbi žinia – „Litgrid“ pajamos auga ne vien dėl tarifo, bet ir dėl naujų galimybių, atsivėrusių drauge su naujomis rinkomis,“ – sako Daivis Virbickas, elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius. 
 
Pradėjus eksploatuoti naujas tarptautines elektros jungtis su Lenkija ir Švedija, „Litgrid“ per 2016 m. pirmąjį ketvirtį uždirbo 2,7 mln. eurų jungčių perkrovų pajamų. Iš perkrovų valdymo gautos pajamos pirmiausiai gali būti naudojamos siekiant išlaikyti jungtis ar išplėsti jų pralaidumą. Tai gali būti jungčių, kuriose formuojasi perkrovos, pralaidumo didinimas, vidaus linijų, kurios lemia perkrovas jungtyse, plėtra, naujų jungčių statyba, vidaus tinklo patikimumo didinimas.
 
Dėl Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatytos daugiau nei dvigubai didesnės rezervinės galios pirkimo kainos, taip pat dėl naujų elektros jungčių su Švedija ir Lenkija eksploatacijos iki 10 mln. eurų išaugo lėšų rezervinei galiai poreikis. Padidėjo ir elektros tinklo technologiniai nuostoliai, kurie tiesiogiai susiję su naujų elektros jungčių įrenginių - nuolatinės srovės keitiklių, 400 kV elektros perdavimo linijos ir jūrinio kabelio eksploatavimu. Todėl augo ir Grupės sąnaudos, kurios 2016 m. pirmą ketvirtį buvo 34,6 mln. eurų.
 
Reikšmingai, nuo 3,3 proc. iki 8 proc., išaugo 2016 m. pirmojo ketvirčio metinė kapitalo grąža. Turto grąža lyginant su tuo pačiu 2015 m. laikotarpiu padidėjo nuo 1,4 proc. iki 4 proc.
 
„Gerėjantys kapitalo ir turto grąžos rodikliai – tai ir kelių paskutiniųjų metų efektyvesnės veiklos bei sprendimų, susijusių su ITT kompetencijų susigrąžinimu, taip pat turto vertinimu, rezultatas. Naujus neatidėliotinus darbus mūsų specialistams rikiuoja ne tik būtinybė užtikrinti nepertraukiamą elektros sistemos darbą, bet ir naujosios elektros jungtys, ir kylantys kibernetinio saugumo iššūkiai. Esame pasiruošę spręsti daugybę ITT sistemų, kuriomis persmelkta visa elektros sistema, valdymo klausimus, nes suprantame lūkesčius, kuriuos mūsų veiklai ir vykdomiems projektams turi akcininkai ir visuomenė. Tai padeda mums auginti regiono energetikos kompetencijų centro vardą,“- sako D. Virbickas.