Naujienos

2015-01-29

Jungtys „LitPol Link“ ir „NordBalt“ – laukiami pokyčiai elektros energetikos sistemoje

Iki elektros jungčių su Lenkija ir Švedija įjungimo liko mažiau nei vienuolika mėnesių. Šalia Alytaus rajono Butkūnų kaimo prasidedančios „LitPol Link“ jungties statybos darbų pabaigta daugiau nei pusė, o po Baltijos jūra eisiančios jungties „NordBalt“ – du trečdaliai. 
 
Naujais metais prasidėjo intensyviausias pasiruošimo jungtis įjungti į Lietuvos elektros energetikos sistemą etapas. Pradėjus veikti jungtims Baltijos šalys galės importuoti iki trečdalio daugiau elektros energijos, palyginti su ankstesniais metais. 
 
„Iki šiol projektai įgyvendinami sklandžiai – pasiruošimas statybos darbams truko vos pusketvirtų metų. Dėl inžinerinių ypatumų ir poreikio pritaikyti energetikos sistemą naujoms technologijoms jungčių statybos iš viso vyks kiek daugiau nei pusantrų metų. Siekiant sklandžiai paleisti jungtis, elektros energetikos inžinieriai ne tik dalyvauja mokymų programose, kuriose susipažįsta su iki šiol Lietuvoje nenaudota aukštos įtampos nuolatinės srovės technologija, bet ir derina jungčių bandymų, įjungimo, valdymo planus. Tai – unikali patirtis ir įrodymas, kad Lietuvos energetikos specialistai savo kompetencija prilygsta pasaulinio lygio ekspertams“, - sako Daivis Virbickas, „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius. 
 
Apie naująsias jungtis ir jų eksploatavimo pradžią jau informuoti Lietuvos elektros rinkos dalyviai. Naujoji aukštos įtampos nuolatinės srovės jungtis tarp Švedijos ir Lietuvos „NordBalt“ suteiks galimybių elektros rinkos dalyviams per dieną pirkti ir parduoti iki 700 megavatų elektros energijos. Elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ galia siekia 500 megavatų, tačiau jos pralaidumui turės įtakos ir elektros tinklo Šiaurės Rytų Lenkijoje plėtra. 
Baltijos jūros dugne paguldyta 250 kilometrų „NordBalt“ povandeninio kabelio. Likę 150 kilometrų bus pradėti kloti pavasarį, kai Baltijos jūroje nusistovės palankesnis oras. Sausumos kabelio klojimo darbai yra baigti tiek Švedijos, tiek Lietuvos pusėse. Šalia Kiškėnų kaimo Klaipėdos rajone sparčiai kyla ir „NordBalt“ nuolatinės srovės keitiklis, kurio įrangos montavimo darbai prasidės vasarį. 
 
„LitPol Link“ jungties trasoje, kuri Lietuvoje driekiasi 51 kilometrą, jau pastatyta trys ketvirtadaliai atramų. Į nuolatinės srovės keitiklių stotį, kurios teritorijos dydis prilysta trims futbolo aikštes, iki pavasario vidurio bus suvežta įranga. Planuojama, kad naujai jungčiai reikalingos Alytaus transformatorių pastotės rekonstrukcija bus baigta antroje metų pusėje.