Naujienos ir įvykiai

2016-12-05

Elektros rinkoje kainos liko stabilios

Praėjusią savaitę, lapkričio 28 – gruodžio 4 d., elektros kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje buvo 37,3 eurai už megavatvalandę (EUR/MWh) ir, palyginti su ankstesne savaite, beveik nepakito. Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu kainos buvo penktadaliu aukštesnės. 
 
Lietuvoje importuota 81 proc. suvartotos elektros, 42 proc. - iš Latvijos, Estijos ir Suomijos,  13 proc. – iš Lenkijos, likusi dalis – iš trečiųjų šalių. Palyginti su praėjusia savaite, Baltijos šalyse sumažėjo elektros gamyba iš atsinaujinančių šaltinių. Hidroelektrinės pagamino 21 proc. mažiau, o vėjo elektrinės – 29 proc. mažiau. 
 
Praėjusią savaitę Švedijoje toliau nedirba „Oskarshamn“ atominės jėgainės trečiasis blokas (1 400 MW), o gruodžio 4 d. atsijungė ir kitas šios elektrinės blokas (473 MW). Per „Nord Pool“ biržą pranešta, kad abu blokai darbą atnaujins gruodžio 9 d. Gruodžio 4 d. naktį atsijungė ir „NordBalt“, kurį planuojama įjungti po gruodžio 12 d.
 
Praėjusios savaitės pirmadienį išaugus elektros suvartojimui ir padidėjus eksportui elektros kaina Švedijos SE4 zonoje šoktelėjo iki 41 EUR/MWh. Vėliau elektros kainos išliko stabilios ir siekė apie  37,36 EUR/MWh.
 
Lenkijos prekybos biržoje „PolPx“ vidutinė elektros kaina buvo 33,3 EUR/MWh, tai buvo žemiausia kaina Baltijos jūros valstybių regione. Tradicinio kuro elektrinės dirbo be trikdžių, o vėjo elektrinės kas valandą gamino ne mažiau kaip dvi gigavatvalandes.
 
Lapkričio 28 – gruodžio 4 d. į Lietuvą tarptautinių Latvijos-Lietuvos jungčių pralaidumas vidutiniškai buvo išnaudojamas 45 proc., Baltarusijos-Lietuvos – 41 proc. Tarptautinių Estijos-Latvijos elektros jungčių pralaidumas elektros srautui iš Estijos į Latviją vidutiniškai buvo išnaudojamas 28 proc. Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 3 proc., o Lietuvos kryptimi - 86 proc. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos ir Švedijos kryptimi siekė po 15 proc.
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje „Urgent market messages“ (skubūs rinkos pranešimai).
 
Į viršų