Naujienos ir įvykiai

Elektros kainos mažėjo dėl pigesnės elektros iš Skandinavijos
2017-10-02

Elektros kainos mažėjo dėl pigesnės elektros iš Skandinavijos

Praėjusią savaitę, rugsėjo 24 d.- spalio 1d., „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje elektros kaina krito beveik dešimtadaliu ir siekė 35,6 euro už megavatvalandę (EUR/MWh). Žemesnes kainas formavo pigesnis elektros importo srautas iš Švedijos.
Lietuvoje importuota 83 proc. suvartotos elektros, 46 proc. – iš Švedijos, 27 proc. - iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, 27 proc. elektros – iš trečiųjų šalių.
 
Praėjusią savaitę bendra Baltijos šalių gamyba išliko stabili, o trečdaliu sumažėjusią vėjo generaciją pakeitė 10 proc. išaugusi šiluminių elektrinių gamyba ir 3 proc. išaugusi hidroelektrinių gamyba. Estijoje gamyba didėjo 17 proc., Latvijoje sumažėjo 6 proc., o Lietuvoje smuko net ketvirtadaliu. Daugiausiai Lietuvoje vietinė gamyba mažėjo dėl smukusios gamybos Lietuvos elektrinėje - šiluminių elektrinių gamyba sudarė 3 proc. visos šalies gamybos. Taip pat beveik ketvirtadaliu sumažėjo vėjo elektrinėse pagamintos elektros kiekis, o hidroelektrinės gamino penktadaliu daugiau. 
 
Rugsėjo 24 d. – spalio 1d. elektros srautui į Lietuvą tarptautinių Latvijos-Lietuvos jungčių pralaidumas vidutiniškai buvo išnaudojamas 30 proc., Baltarusijos-Lietuvos – 5 proc. Tarptautinių Estijos-Latvijos elektros jungčių pralaidumas elektros srautui iš Estijos į Latviją vidutiniškai buvo išnaudojamas 63 proc. Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 63 proc., o Lietuvos kryptimi - 2 proc. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 89 proc., Švedijos kryptimi – 0 proc.
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje „Urgent market messages“ (skubūs rinkos pranešimai).
 
Į viršų