Naujienos ir įvykiai

2017-11-28

Elektros kainos didėjo visame regione

Praėjusią savaitę, lapkričio 20 – 26 d., visose „Nord Pool“ biržos prekybos zonose kainos didėjo. Sistemos kaina kilo 9 proc., o Lietuvos prekybos zonoje elektros kainos augimas buvo vienas mažiausių regione - 4 proc. Vidutinė praėjusios savaitės didmeninė kaina Lietuvos prekybos zonoje siekė 37,8 euro už megavatvalandę (EUR/MWh). Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, kaina buvo 2 proc. aukštesnė.
 
Lietuvoje importuota 78 proc. suvartotos elektros, 7 proc. – Švedijos, 57 proc. - iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, 36 proc. elektros – iš trečiųjų šalių. Esant ribotoms importo galimybėms iš Švedijos dėl NordBalt remonto, praėjusią savaitę buvo pastebimai išaugusi elektros generacija Baltijos šalyse. Labiausiai – 24 proc. gamyba išaugo Estijoje, o Latvijoje ir Lietuvoje didėjo atitinkamai 1 proc. ir 3 proc., ir bendra Baltijos šalių gamyba padidėjo 12 proc. Baltijos šalyse labiausiai augo šiluminių elektrinių gamyba – 37 proc., tuo tarpu vėjo ir hidroelektrinių generacija sumažėjo beveik penktadaliu. Lietuvoje mažėjo tik vėjo elektrinių gamyba (15 proc.), tuo tarpu hidroelektrinių gamyba išaugo beveik dešimtadaliu, o kitų pramonės įmonių elektros gamyba išaugo keleriopai ir sudarė 8 proc. visos vietinės elektros generacijos šalyje.  
 
Lapkričio 20 – 26 d. elektros srautui į Lietuvą tarptautinių Latvijos-Lietuvos jungčių pralaidumas vidutiniškai buvo išnaudojamas 66 proc., Baltarusijos-Lietuvos – 15 proc. Tarptautinių Estijos-Latvijos elektros jungčių pralaidumas elektros srautui iš Estijos į Latviją vidutiniškai buvo išnaudojamas 72 proc. Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 22 proc., o Lietuvos kryptimi - 27 proc. Pasibaigus  „NordBalt“ remonto darbams, nuo lapkričio 25 d. išduoti pralaidumai dienos-prieš prekybos biržoje Lietuvos kryptimi buvo išnaudojami 42 proc., Švedijos kryptimi – 1 proc.
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje „Urgent market messages“ (skubūs rinkos pranešimai).
 
Į viršų