Naujienos

2016-07-21

Bus nagrinėjamos antrosios elektros jungties su Lenkija galimybės

Ruošiantis Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijai su Kontinentinės Europos tinklais, nagrinėjamos galimybės nutiesti antrąją elektros jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos. Šią savaitę Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ paskelbė viešųjų pirkimų konkursą, kuriuo bus ieškoma jungties trasos studijos rengėjų.
 
Nuo metų pradžios pradėjusi veikti „LitPol Link“ kol kas yra vienintelė Baltijos valstybių jungtis su Vakarų Europos tinklais. Siekiant sinchronizacijos tokių jungčių turėtų būti bent dvi: jau veikianti „LitPol Link“ ir dar viena nauja linija iki Lenkijos.
 
„Pirmoji Elektros jungtis „LitPol Link“ veikia kaip elektros sistemos stabilumo ir patikimumo garantas. Tiek Lietuvos, tiek Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatoriai jau pasinaudojo jungtimi užtikrinant avarinį rezervą - tai padėjo išvengti elektros tiekimo pertrūkių. Antroji jungtis būtina dar gilesnei Baltijos šalių integracijai į Europos elektros tinklus: ji padės užtikrinti, kad dirbant sinchroniniu režimu sistema veiktų patikimai ir be trukdžių“, - sako „Litgrid“ Strateginės infrastruktūros departamento direktorius Karolis Sankovski.
 
Planuojama, kad jungtis galėtų prasidėti ties Marijampole, kur  įsikurtų nauja pastotė. Rengiamoje studijoje bus nagrinėjama, kokie galėtų būti šios jungties trasos nuo Marijampolės ir Lietuvos-Lenkijos sienos variantai. Studiją Lenkijoje paraleliai vykdys Lenkijos perdavimo sistemos operatorius PSE S.A., o bendrą darbą tarp operatorių koordinuos bendra įmonė LitPol Link Sp. z o.o.
 
Studijos rengėjai turės pasiūlyti bent keturias trasos išdėstymo alternatyvas, įvardydami, kur galėtų būti statoma Marijampolės pastotė ir skirstykla. Planuojant jungties trasą, ją bus stengiamasi dėstyti toliau nuo žmonių gyvenamų zonų, kultūros paveldo objektų, draustinių ir kitų saugomų teritorijų.
 
2013 metais švedų konsultacinė kompanija „Gothia Power“ trijų Baltijos šalių perdavimo sistemų operatorių užsakymu atliko Baltijos valstybių integracijos į Europos sąjungos vidaus elektros rinką ir galimų jungčių įrengimo galimybių studiją. Joje analizuoti galimi sinchroninio sujungimo su kontinentinės Europos tinklais variantai ir įvertinta, kad viena svarbių sąlygų sinchronizacijai yra antroji Lietuvos ir Lenkijos jungtis.