Naujienos

2015-06-11

Bendros taisyklės Europoje leis geriau išnaudoti elektros infrastruktūrą

Šiandien Elektros tinklo kodeksų įgyvendinimo tarpinstitucinės darbo grupės nariams pristatytas Europos Sąjungos (ES) Jungčių pralaidumo paskirstymo ir perkrovų valdymo tinklo kodeksas. Šis tiesioginio taikymo Europos teisės aktas nubrėš pagrindines elektros infrastruktūros valdymo gaires užtikrinant optimalų elektros rinkos veikimą Europoje. 
 
Šį kodeksą jau yra patvirtinusios ES valstybės narės, tačiau oficialiai Bendrijoje jis pradės galioti tik po balsavimo Europos Parlamente. Planuojama, kad kodeksas bus priimtas šią vasarą. 
 
Kodeksas apima tarptautinių jungčių pralaidumo skaičiavimo ir paskirstymo taisykles, numato būdus, kaip bus prekiaujama „dienos prieš“ ir „dienos eigos“ rinkose ir kaip šios rinkos bus sujungtos į bendras Europos prekybos sistemas. Taisyklės padės elektros rinkos dalyviams efektyviausiu būdu išnaudoti esamą elektros perdavimo tinklų infrastruktūrą ir elektra prekiauti visoje Europoje vadovaujantis vienodomis elektros rinkos taisyklėmis. 
 
Lietuvoje už tinklo kodekso įgyvendinimą yra atsakingas Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“, o konkrečius pagal kodeksą įgyvendinamus veiksmus tvirtins Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Elektros biržos operatorius bus atsakingas už prekybos elektra organizavimą „diena prieš“ ir „dienos eigos“ rinkose. 
 
Be Pralaidumų paskirstymo ir pakrovų valdymo tinklo kodekso, bendros elektros rinkos Europoje taisykles nustatys dar du kodeksai – elektros balansavimo ir išankstinių galių paskirstymo.
 
Elektros tinklo kodeksais siekiama suvienodinti elektros rinkos, elektros sistemų valdymo bei prisijungimo prie elektros infrastruktūros taisykles visoje ES. Lietuvoje ruošiantis diegti tinklo kodeksus pavasarį įkurta speciali tarpžinybinė darbo grupė, kurią sudaro atstovai iš Energetikos ministerijos, valstybinių energetikos įmonių, elektros rinkos dalyvių. Darbo grupės posėdžių metu aptariami praktiniai tinklo kodeksų įgyvendinimo klausimai ir jų įtaka Lietuvos nacionalinei teisei.